Mathieu Stern, her türden ilginç lensleri denemeyi ve portre oluşturma tekniklerini seven bir fotoğrafçı. Fotoğrafçı, “dünyaya yeni bir bakış açısı” sağlayan görüntüler yaratmayı sevdiğini ve her zaman yeni yaratıcı süreçleri takip ettiğini açıkladığı en son yazısında fotoğraf ve dijital sanatı birleştirdi. Fotoğraf ve dijital çizimin kesişme noktası burada başlıyor: En son projelerinden biri için Mathieu Stern on altı sanatçıyla işbirliği yaptı ve çektiği filtreli portreleri kendi özgün tarzlarında yeniden yaratmalarını sağladığını söylüyor. Mathieu Instagram’da #DrawThisInYourStyle hashtag’ini keşfettiğinde bu proje fikrini aldı.

Mathieu projenin yapım aşamasını şu sözlerle özetledi:

“Dünyaya yeni bir bakış açısı getiren görüntüler yaratmayı seviyorum. Ayrıca, deneyimlerimi ve keşiflerimi anlatan videolarımdan oluşan bir YouTube Kanalım var. Fotoğrafçı olmayan diğer sanatçılarla işbirliği yapmaktan gerçekten keyif alıyorum.

Birkaç ay önce Instagram’da geziniyordum ve diğer sanatçıların çizimlerini kendi tarzlarında yeniden yaratan illüstratörler arasında bir tür meydan okuma olan #DrawThisInYourStyle trendini keşfettim. Gördüğüm eserlerin kalitesi beni hayrete düşürdü. Ressam değil fotoğrafçı olduğum için tüm bu harika sanatçılarla nasıl işbirliği yapabileceğimi merak ediyordum.

Önce portrelerimden birini kendi stillerine göre yeniden çizmek isteyip istemediklerini sorduğum bir illüstratörle iletişime geçmeye karar verdim. Ona süreç hakkında bir YouTube videosu oluşturacağımı ve en sevdiğim sanatçılardan oluşan bir ekiple ilk bölümü oluşturacağımı söyledim. Evet dedi ve bana gönderdiği sonuç o kadar şaşırtıcıydı ki Instagram’da beğendiğim her illüstratörle iletişime geçmeye başladım. Bir ay sonra 16 katılımcım vardı ve süreçlerinin harika görünen bir videosunu aldım.”

İşte bu güzel ortaklık sonucu ortaya çıkan 16 renkli eseri sizler için topladık. Mathieu Stern Fotoğraf ve Dijital Çizimin kesiştiği bu listede dünyanın hemen her yerinden çeşitli amatör çizerler ve geleceğin büyük isimleri ile çalışmış. Üstelik listenin en tepesinde Mersin’li genç sanatçı Halil Şimşek var. Bu süreci konu alan YouTube videosunu da yazımızın sonunda izleyebilirsiniz.


1

simsekhi: https://www.instagram.com/simsekhi/?hl=en

2

memeruizcruz: https://www.instagram.com/memeruizcruz/

3

miniprawart: https://www.instagram.com/miniprawart/?hl=en

4

soapdraws: https://www.instagram.com/soapdraws/

5

artoflore_: https://www.instagram.com/artoflore_/?hl=en

6

alisvart: https://www.instagram.com/alisvart/?hl=en

7

lolonuno: https://www.instagram.com/lolonuno/?hl=en

8

mangamie: https://www.instagram.com/mangamie/

9

hialycat: https://www.instagram.com/hialycat/?hl=en

10

margana_mgn: https://www.instagram.com/margana_mgn/?hl=en

11

paperflan: https://www.instagram.com/paperflan/?hl=en

12

msshanh: https://www.instagram.com/msshanh/?hl=en

13

to_major_tom: https://www.instagram.com/to_major_tom/?hl=en

14

emengel_art: https://www.instagram.com/emengel_art/

15

yilok_draws:https://www.instagram.com/yilok_draws/

16

naomoonz: https://www.instagram.com/naomoonz/?hl=en

BONUS VIDEO:


2020-08-31

Bir cevap yazınE-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir