İçindekiler

SpaceX’in Starlink interneti dünya çapında 10.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Şirket bununla birlikte daha fazla ülke ve şehre 99 dolarlık ön sipariş fırsatları sunmaya başladı. Ünlü iş adamı Elon Musk, yörüngedeki uydulardan Dünya’ya ışınlanan süper hızlı internet oluşturma hayalini gerçekleştirmeye hızla yaklaşıyor. Starlink’in herkese açık beta testi Ekim ayında başladı ve ilk uygulandığı kuzey ABD’de yaşayanlar arasında büyük bir hit oldu. Peki Starlink nedir?

Starlink nedir ?

Öncelikle SpaceX şirketi, uzayda Starlink adında geniş bir uydu internet ağı inşa etmeye başladı. Havacılık şirketi, ilk Starlink uydu grubunu Mayıs 2019’da yörüngeye çıkardı. Şu anda, 1000’den fazla çalışır durumda uydusu vardır. Hedefleri 2027’nin ortasına kadar olan süreçte yörüngede 42.000 civarında uyduya sahip olmak. SpaceX’in Falcon 9 roketine bağlanan uydular yörüngeye fırlatılıyor. Genellikle fırlatma başına 60 uydu bırakılıyor.

Starlink’in uyduları, internet sinyalini doğrudan yerdeki bir ağ geçidine veya kullanıcı terminaline göndererek çalışıyor. Bu, internet hizmetini kırsal bölgelere ulaştırmak için çok daha az altyapı gerektiği anlamına geliyor. SpaceX veya Starlink internetinin mevcut uydu internetten daha hızlı olacağını ve daha az gecikmeye sahip olacağını söylüyor. Ama nasıl?

starlink-nedir-nasil-alinir

Her bir Starlink uydusu, lazerler kullanarak diğer dört uyduyla iletişim kuracak. Bu, verileri dünyanın her yerine neredeyse ışık hızında ışınlayacakları anlamına gelir.

Elon Musk veya şirketi, amaçlarını; “Kırsal kesimdeki insanlara internet sağlamak. Veya Dünya’yı çevreleyen yüksek hızlı bir genişbant sistemi oluşturmak” olarak tanımlıyor.

Peki, fiyatı?

Pazartesi günü şirket, Starlink’in ön siparişlerini diğer ülkelere sunmaya başladı. Böylece kullanıcılar hizmet sunulduğu zaman önden servis almak için 100 dolarlık bir depozito yatırabiliyorlar. Depozito, Starlink kitinde ödenmesi gereken tutara uygulanacaktır.

starlink-nedir-nasil-alinir

Nasıl alınır?

Beta aboneliği şu anda ayda 99 dolar. Uydulara bağlanmak için Starlink kiti gerekiyor. Kit bir montaj tripodu, bir WiFi yönlendirici veya bir terminal içeriyor. Fiyatı ise 499 dolar. Şu anda toplamda 600 dolarlık bir maliyet söz konusu. Türkiye’de hizmet şimdilik mevcut değil. Servis başladığı zaman öncelikli hizmet alabilmek için Starlink’in sitesinden 99 dolarlık bir depozito yatırmak gerekiyor. Starlink sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

“Starlink Nedir? Nasıl alınır?” yazımızı beğendiyseniz:

“Tiktok’tan Video İndirmek”

“Sosyal Medya Hesapları Nasıl Silinir?”

“KARŞINIZDA YENİ OFİSİNİZ: EVİNİZ! ( Home Office)”

“SU FİLTRELEME SİSTEMLERİ – PANDEMİDE ŞEBEKE SULARI GÜVENİLİR Mİ?”


2021-02-14

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir