Yalnızlığın Sağlığa 5 Faydası

İçindekiler

Günümüzün her şeye bağımlı, 7/24 toplumunda, eşinizle, çocuklarınızla ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman bulmak zor olabilir. Ancak sessiz bir “ben” zamanı yaratmak herkesin öncelik listesinde olmalı. Birkaç dakika yalnız kalmak bile size büyük faydalar sağlayabilir. Sizler için yalnızlığın sağlığa 5 faydası konusunu araştırdık.

Biraz yalnız zaman geçirmek gününüzde pozitif anlamda büyük bir etki yaratabilir.

Yalnızlığın Sağlığa 5 Faydası

“Yalnızlık, kendinizle yeniden bağlantı kurmak için ayrılmış bir zaman dilimidir,” diyor psikoterapist, sertifikalı yaşam koçu ve Celebrity Solitude: En Yüksek Benliğinizi Keşfedin ve Onurlandırın kitabının yazarı Rachel Astarte (Green Oracle Press, 2012). “İdeal olarak yalnızlık, aktif dünyaya geri dönebilmeniz için pillerinizi şarj etmek üzere tasarlanmıştır.”

Bununla birlikte, bazı insanlar için yalnızlık rahatsızlık vericidir. FOMO (Fear Of Missing Out – hayatı kaçırma korkusu) rahatsızlığınız var olabilir. Belki de yalnız kalmayı çocukken bir hata yaptığınızda odanıza gönderilmeniz gibi bir cezalandırma biçimi olarak görüyor olabilirsiniz. Ne olursa olsun, Dr Rachel bunu denemenizi öneriyor.

İşte Yalnızlığın Sağlığa 5 Faydası…

Netlik kazanırsınız: Yalnızlık, Astarte’ye göre zihinsel koşuşturmanızı aklınızdan çıkarmanıza ve dikkat dağılmadan bir sorunun veya problemin kökenine inmenize izin verir.

Yaratıcılığı arttırırsınız: Astarte, “Gerçek yaratıcı modda, duymamız gereken tek ses bizimkidir” diyor. “Kendimizi olasılıkların genişliğine açmamızı sağlayan bu akıl netliğidir.”

Stresi azaltırsınız: “Stres vücudumuzun savaşma, kaçma veya donma modlarından birine girmesine neden oluyor” diye açıklıyor Astarte. Size keyif veren şeyi uyguladığınız kasıtlı yalnızlık, sizi güvenli bir sakin durumda tutar, böylece stres hormonlarınız tetiklenmez.

Maneviyatınızla bağlantı kurarsınız: Astarte, “Yalnızlık, olabileceğimiz en yüksek, ruhsal olarak evrimleşmiş benliği yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Bize içimizde taşıdığımız doğuştan gelen kıvılcımı tanımak için zaman tanıyor.”

Enerjinizi yenilersiniz: Her zaman başkalarına verici olmak ödüllendirici olduğu kadar yorucu olabilir. Enerjinizi kendinize vermek depolarınızı yenilemenize yardımcı olabilir, böylece dolu bir tankla hayata dönebilirsiniz.

Yalnızlığın Sağlığa 5 Faydası

Nasıl Yalnız Kalınır?

Yalnızlığın sağlığa 5 faydası konusunu biraz açıkladık. Şimdi de nasıl yalnız kalabileceğimize bakalım. Başlarda yalnızlık size karakter olarak uygun gelmeyebilir, ancak pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Günde beş dakika ile başlayın ve yavaş yavaş 30 dakikaya kadar kesintisiz yalnız kalmaya çalışın.

Daha fazla yardım için Dr Rachel’dan bazı ipuçları.

Çevrimdışı olun: Telefonunuzu elinizden bırakın ve sosyal medyayla olan bağlantınızı kesin. Bu, başkalarının enerjisinin geri planda kalmasına neden olur ve kendi enerjinize düzgün bir şekilde odaklanmanıza izin verir.

Bir yer seçin: Yalnızlığınız için doğaya yeniden bağlanabileceğiniz bir yer veya evinizdeki sessiz bir oda gibi bir alan yaratın.

Neşenizi bulun: Mesela okuyun, dans edin, eskiz yapın, meditasyon yapın, uzun bir banyo veya bir yürüyüş yapın. Bu süre zarfında en çok yapmayı sevdiğiniz şeyleri kendinizle yapın.

İfade edin: Günlük tutmak, insanın kendi kendisiyle bağlantıda olması için güçlü bir araçtır. Tüm düşüncelerinizi ve duygularınızı kayıt eder ve sizin bir uzantınız olabilir.

Suçluluk hissetmeyin: Bu zamanı sadece kendiniz için ayırın ve sonunda sizi daha iyi bir anne-baba, eş, arkadaş veya iş arkadaşı yapacağını bilerek kendinizi iyi hissedin


2020-06-25

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir