İçindekiler

Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve hapşırık… Kulağa sinir bozucu bir soğuk algınlığıyla uğraşıyormuşsunuz gibi geliyor. Şu anda dünyanın en iştahlı insanı olmayabilirsiniz ama mutlaka birşeyler yemelisiniz. Doğru yiyecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve hastalık belirtilerinizi daha erken iyileştirmeye yardımcı olurken, yanlış yiyecekler daha da kötü hissetmenize ve iyileşmede zorlanmanıza neden olabilir. Evde misin editörleri olarak gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek grubunu araştırdık:

TÜKETİLMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER:

1. ÇİLEK

gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek


Muhtemelen bu süper yiyeceğin soğuk algınlığı döneminde çok faydalı olduğunu düşünüyorsunuz, ancak tam tersi. Çilek, burnunuza ve sinüslerinize rahatsızlık veren yüksek histamin salgılayıcılardır. Salgılanan histamin daha çok tıkanmanıza sebep olur.

2. ŞEKER

gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek

Tatlılar bol miktarda şeker içerir ve hastayken ihtiyacınız olan son şey budur. Şeker yemek, bağışıklık sisteminizin ve beyaz kan hücrelerinizin sizi hasta eden mikroplarla savaşma yeteneğini geçici olarak baskılayabilir. Bu nedenle, semptomlarınızı daha da kötüleştirmek istemediğiniz sürece tatlı krizinizi kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

3. İŞLENMİŞ GIDALAR

gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek

İşlenmiş gıdaların tümü sağlıksız değildir, ancak bazıları yüksek seviyede tuz, şeker ve yağ içerebilir. Bu bileşenler vücuttaki iltihaplanmanın artması için tam bir reçetedir ve iltihaplanma vücudunuzun iyileşme sürecini geciktirebilir. Bunu akılda tutarak, tuzlu atıştırmalıklar, meşrubatlar, kahvaltılık gevrekler, salam, pastırma veya sosisler, en azından iyileşene kadar sizin için uzak bir anı olarak kalmalıdır.

4. TURŞULAR

gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek

Turşuyu hepimiz çok severiz ama hastaysak ondan uzak durmaya çalışmalıyız. Turşu, boğaz ağrısını ve iltihaplanmasını artırabilecek maddeler olan sirke ve tuz içerir.

5. GEVREK ATIŞTIRMALIKLAR

gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek

Öksürüğünüz veya boğaz ağrınız varsa, kraker, cips, patates cipsi veya simit gibi gevrek atıştırmalıklar, boğazınıza zımpara kağıdı gibi gelebilir. Bu yiyecekler boğazı kötü bir şekilde tahriş edebilir, bu da ağrınızı uzatmanız anlamına gelir.

BUNLARIN YERİNE TÜKETEBİLECEKLERİNİZ:

1. TAVUK SUYU ÇORBASI

Buharı tüten bir kase tavuk çorbası, hastalandığınızda sizi kendinize getirecektir, üstelik sadece anneniz veya büyükanneniz öyle söylediği için değil. Sizi dehidrasyondan korur, besleyicidir, yatıştırıcıdır ve araştırmalar, soğuk algınlığı semptomlarınıza yardımcı olabilecek bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

2. KIRMIZI ACI BİBER

Acı biberler, semptomlarınızı hafifletebilecek bir bileşen olan kapsaisin denen bir maddeye sahiptir. Bu madde, tıkanıklık giderici ve balgam söktürücü gibi işlevi görür, yani mukusu parçalayabilir, öksürüğü ve tıkalı bir burnu rahatlatabilir.

3. ZENCEFİL


Soğuk algınlığı ve gripten muzdaripken sıcak bir fincan zencefil çayı en iyi arkadaşınız olabilir. Bu güçlü kök, virüsle savaşmaya yardımcı olan analjezik ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Zencefil tıkanıklığı giderir, öksürüğü bastırır ve boğazınızı rahatlatır.

4. MANTARLAR

Mantarlar sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığa olan faydalarıyla da bilinir . Bağışıklık güçlendiricilerdir ayrıca zengin bir selenyum, magnezyum ve çinko kaynağıdır. Güçlü antiviral özellikleri, onları harika “grip savaşçısı” yapar.

5. KIZILCIK

Çok küçük ama yine de çok güçlü! Bu yakut kırmızısı mücevherler, C vitamini ve bağışıklık sisteminize güçlü bir destek sağlayabilecek quercetin adı verilen bir antioksidan ile doludur. Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, kızılcık suyu içenlerin, suyu içmeyenlere göre daha az soğuk algınlığı semptomlarına sahip olduğunu buldular.

“Grip olduğunuzda size iyi gelen yiyecekler hangileri oldu? Hangi yiyecekler sizi daha kötü hissettirdi? Yorumlarda faydalı ipuçlarınızı okumak isteriz!”

“Gripte yemeniz ve yememeniz gereken 5 yiyecek” yazımızı beğendiyseniz
Pandemi Döneminde Nezle Ve Grip Sezonuna Nasıl Hazırlanmalıyız” yazımızı da tavsiye ederiz.


2020-10-09

Bir yanıt yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir