Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Kullanımı

İçindekiler

Hindistan cevizi yağı, kilo vermeyi desteklemekten Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya kadar her şeyi yapabileceği iddiaları sayesinde son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Bu makalemizde sizlere Hindistan cevizi yağı faydaları ve kullanımı konusunda biraz bilgi vermeye çalışacağız.

Pek çok üretici Hindistan cevizi yağını paketli ürünlerde kullanmaya başladı ve birçok kişi yemek pişirmek için Hindistan cevizi yağı kullanıyor. Kızarmış yiyecekler, tatlılar, şampuanlar, kahve, tatlılar gibi birçok ürün Hindistan cevizi yağı içerir.

Hindistan cevizi yağı faydaları ve kullanımı konusunda insanlar bir çok görüşe ayrılıyor. Temmuz 2016’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir anketin sonuçları, insanların% 72’sinin Hindistan cevizi yağının sağlıklı olduğuna inandığını, ancak beslenme uzmanlarının yalnızca % 37’sinin bununla hemfikir olduğunu gösterdi.

Hindistan cevizi yağı % 80’in üzerinde doymuş yağ içerir. Bazı uzmanlar, doymuş yağları kalp ve diğer hastalıklarla ilişkilendirmiştir.

2015-2020 Beslenme Yönergeleri doymuş yağ tüketiminin günlük kalorinin %10’undan daha azı ile sınırlandırılmasını önermektedir. Bu, günde 2000 kalorilik bir diyet uygulayan birinin her gün 20 gramdan (g) fazla doymuş yağ yememesi gerektiği anlamına gelir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Kullanımı

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı

İyi kolesterolü artırmak

İki tür kolesterol vardır: yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) – iyi kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) – kötü kolesterol. Yüksek HDL seviyeleri kardiyovasküler sağlığı artırmaya yardımcı olabilir.

2016 yılında yapılan bir araştırma, Hindistan cevizi yağının kolesterol seviyelerine fayda sağladığına veya zarar verdiğine dair net bir kanıt bulamadı.

Bununla birlikte, 2018’de yayınlanan bulgular sızma Hindistan cevizi yağının kolesterol üzerindeki etkisinin zeytin yağına benzer olabileceğini öne sürdü.

Kan şekerini kontrol etmek

2009 yılında yapılan bir hayvan çalışmasından elde edilen bulgular, Hindistan cevizi yağında bulunan MCT’lerin insülin duyarlılığını korumaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. İnceleme ayrıca 29 çalışmada sadece Hindistan cevizi yağının değil, MCT yağının da spesifik yararlı sağlık etkilerini listeledi.

Ancak, diğer araştırmalar aynı sonuçları bulamadı.

Stresi azaltmak

Saf Hindistan cevizi yağının antioksidan özellikleri olabilir. Kemirgenler üzerinde yapılan bir çalışmada egzersiz ve kronik soğuk algınlığından kaynaklanan stresi azalttığı görüldü. Bazı araştırmacılar saf Hindistan cevizi yağının bazı depresyon türlerinin tedavisinde faydalı olabileceğine de inanıyor.

Parlak saç

Bazı insanlar saçlarının parlaklığını artırmak ve zarar görmesini önlemek için saçlarına Hindistan cevizi yağı sürerler. Saç derisine mineral yağlardan daha iyi nüfuz edebilir.

Bununla birlikte, benzer saç tipine sahip kişilerde yapılan bir çalışmada, hindistancevizi yağı kullananlar ile kullanmayanlar arasında saç durumu açısından hiçbir fark bulunmadı.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Kullanımı

Sağlıklı cilt

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Hindistan cevizi özünün insan cildine uygulanması koruyucu bariyer işlevlerini artırabilir ve anti-inflamatuar bir etkiye sahip olabilir.

Kandida ile mücadele

Bir çalışmada, Hindistan cevizi yağı Kandida Albikans’a (C. albicans) karşı aktifti ve bu da Kandida için bir tedavi olabileceğini düşündürdü.

Bunun nedeni özütün bariyer fonksiyonları ve anti-inflamatuvar özellikleri olabilir.

Karaciğer hastalığının önlenmesi

2017 yılında yapılan bir çalışmada karaciğer hastalığı olan sıçanlar iki gruba ayrıldı ve yarısı Hindistan cevizi yağı olan, yarısı olmayan yüksek glikozlu bir diyet tüketti. Hindistan cevizi yağı tüketenler, tüketmeyenlere göre 4 hafta sonra daha iyi karaciğer sağlığı ölçütlerine sahipti.

Bu, hindistancevizi yağındaki bazı elementlerin karaciğeri korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Astım semptomlarını azaltmak

Hindistan cevizi yağının solunması, tavşanlarda astım semptomlarının azalmasına yardımcı olmuştur.

Bununla birlikte, insanlarda hiçbir çalışma yapılmamıştır, bu nedenle insanlar Hindistan cevizi yağını bilinçsizce solumamalıdır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Kullanımı

Doygunluğu artırmak

Bazı insanlar, Hindistan cevizi yağının insanları yedikten sonra daha tok hissettirdiğini, bu da çok fazla yemeyecekleri anlamına geldiğini iddia etti.

Bununla birlikte, bir çalışma MCT yağını Hindistan cevizi yağı ile karşılaştırdı. Bu çalışma Hindistan cevizi yağının değil, MCT yağının tokluk üzerinde etkisi olduğunu doğruladı.

Diş Sağlığı

Bir 2017 incelemesi, diş sağlığı için yağ çekmenin önemini tartışıyor. Yağ çekme geleneksel bir ağız tedavisidir. Modern gargaraya benzer bir şekilde, ağız boşluğunun etrafına bir yağ sürmeyi içerir.

Çalışmalar Hindistan cevizi yağının çürüklere karşı korumak, diş eti iltihabını iyileştirmek ve oral bakteri dengesini etkilemek için çekilebilir olduğunu buldu.

Kilo verme

İki ürünü karşılaştıran bir araştırma, Hindistan cevizi yağının farelerde diyabet ve kilo alımını tetikleme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Bazıları bunu Hindistan cevizi yağının insanların kilo vermesine yardımcı olabileceği şeklinde yorumladı.

Kilo alımının bir nedeni, insanların enerji için kullandıklarından daha fazla kalori tüketmeleridir.

Tüm yüksek yağlı yiyecekler ve sıvı yağlar kalori açısından yüksektir. 13.6 gram (g) ağırlığındaki bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı Ayçiçek yağından biraz daha az olan 121 kalori içerir.

Karbonhidrat ve bol kalori içeren bir diyete daha yüksek yağlı, kalorili yoğun yiyecekler eklemek kilo kaybına neden olmayabilir.


Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler çalışmaları birçok faydayı doğruladı, ancak insanlar üzerinde yapılan diğer çalışmalar çelişkili sonuçlar gösteriyor. Dolayısıyla Hindistan cevizinin etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının içerdikleri:

121 kalori
0 g protein
11,2 g doymuş olan 13,5 g yağ
0 miligram (mg) kolesterol


Hindistan cevizi yağı E vitamini içerir, ancak lif içermez. Diğer vitamin ve mineraller çok azdır veya hiç yoktur.

Hindistan cevizi yağı neredeyse % 100 yağdır ve çoğu doymuş yağdır. Bununla birlikte, Hindistan cevizi yağındaki yağın yapısı, esas olarak uzun zincirli yağ asitlerinden oluşan birçok hayvansal üründen farklıdır.

Hindistan cevizi yağı, MCT’lerde yüksektir. Bunlar, vücudun yağ depolamasını azaltır ve uzun zincirli trigliseritlere (LCT’ler) göre yakılması daha kolaydır. Hindistan cevizi yağı faydalarının çoğu yüksek MCT içeriğine bağlanır.

Türler

Tüm Hindistan cevizi yağları aynı değildir ve sağlık üzerindeki etkisi türüne göre değişebilir.

Genel olarak, bir gıda ne kadar az işlenirse, sağlık yararları sağlama olasılığı o kadar yüksektir ve aynı şey Hindistan cevizi yağı için de geçerlidir.

Sızma Hindistan cevizi yağı, taze, olgun Hindistan cevizi meyvesinden elde edilir. İşlem yüksek sıcaklıklar veya ilave kimyasallar içermez.

Hindistan cevizi yağı kullanmayı seçen kişiler işlenmiş türünü tercih etmelidir.

“Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Kullanımı” yazımızı beğendiyseniz aşağıdakiler de ilginizi çekebilir.

“YETERLİ SU İÇMENİN FAYDALARI”

“Kekik Suyunun Faydaları: Besin Açısından Zengin Kekik Suyunu Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Kullanın”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE VE SONRASINDA BESLENME İPUÇLARI”


2020-11-15

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir