Papatya Çayının Faydaları

İçindekiler

Papatya (Matricaria recuita), Asteraceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Aslen Avrupa ve Batı Asya’ya özgüdür ama artık dünyanın her yerinde bulunabiliyor. İki farklı papatya bitkisi vardır: Alman papatyası ve Roma papatyası. Daha güçlü bir çeşit olarak kabul edilen ve tıbbi amaçlar için en yaygın kullanılan tür Alman papatyasıdır. Papatya çayının faydaları konusunda ele alınan tür de bu olmalıdır.

Papatya, M.Ö. 500’lü yıllarda tıbbın babası Hipokrat’ın zamanından beri bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı koşulların listesi kapsamlıdır. Ateş, baş ağrısı, böbrek, karaciğer/mesane sorunları, sindirim bozukluğu, kas spazmları, anksiyete, uykusuzluk, cilt tahrişleri, çürükler, gut, ülserler, romatizmal ağrılar, saman nezlesi, iltihaplanma, hemoroit, kolik ve adet bozukluklarını içerir. Papatya tarihsel olarak dişi üreme sistemi bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu yüzden genel adı Matricaria, rahim anlamına gelen Latince matristen gelir. Almanlar, papatyaya alles zutraut (her şeyi yapabilir) adını verirler. Hatta bir yazar bunu “MacGyver öncesi günlerin tıbbi koli bandı” olarak tanımladı.

Papatya Çayının Faydaları

Modern zamanlarda papatya, uykusuzluk, anksiyete ve sindirim rahatsızlıklarına yardımcı olmak için çoğunlukla çayı demlenerek ağızdan alınır, ancak aynı zamanda diyabet için olası bir tedavi olarak da araştırılmaktadır. Ayrıca cilt problemlerini yatıştırmak ve yara iyileşmesine yardımcı olmak için topikal olarak kullanılır. Bununla birlikte araştırmalar bu faydaların hiçbirini tam olarak kanıtlayamadı, çünkü henüz insan deneklerle yeterince çalışılmış değil.

Papatyanın bilinen faydaları, çiçek özlerinin çoğu farmakolojik olarak aktif olan 120’den fazla kimyasal bileşen içermesinden kaynaklanmaktadır.

Chamazulene (bir anti-inflamatuar), bisabolol (anti-irritan, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip bir yağ), apigenin (güçlü bir anti-inflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve antiviral olarak işlev gören bir fito-besleyici), ve luteolin (potansiyel antioksidan, antienflamatuvar ve anti-kanser aktivitesine sahip bir bitki besin maddesi) bu bileşenlerden bazılarıdır. Araştırmalar bu bileşikler ve diğerlerinin bir sonucu olarak, papatyanın iltihaplanmayı, spazmları ve şişkinliği hafifletmeye, sakinleşmeyi ve uykuyu teşvik etmeye, mide ülserlerine neden olan bakterilere karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilecek özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Papatya Çayının Faydaları

Sağlık yararları

Papatya konusunda en yaygın düşünce uykuya yardımcı olmasıdır ancak araştırmalar daha çok anksiyete problemlerinde işe yaradığını gösteriyor. Buyurun mevcut kanıtları beraber irdeleyelim.

Uykusuzluk hastalığı

Papatya, uykuyu teşvik etmek ve uykusuzluğu tedavi etmek için en yaygın kullanılan alternatif tedavilerden biridir. Uykuyu kolaylaştıran bir bitki olarak ünlenmesine rağmen, bu etkisini destekleyen çok az araştırma var. İlginç bir şekilde, papatya çiçeği gastrointestinal spazmlar ve bakteriyel cilt hastalıkları da dahil olmak üzere bir dizi başka amaç için kullanımı onaylanmasına rağmen, 1984’te Almanya’nın ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin muadili olan E Komisyonu bu alanda yayınlanmış araştırma eksikliğinden dolayı bir uyku yardımı olarak kabul etmemektedir.

Papatya Çayının Faydaları
Anksiyete

Araştırmalar papatyanın anksiyeteyi azaltmaya yönelik anlamlı faydalar sağladığını gösterdi. Bilimsel kanıtlara dayanarak doğal ilaçların etkinliğini değerlendiren Doğal İlaçlar Kapsamlı Veri Tabanı, papatyanın kaygı için etkili olduğunu söylüyor.

Sindirim Sorunları

Ön çalışmalar, papatyaların mide ülserlerine katkıda bulunabilecek bakteri Helicobacter pylori’yi engellediğini göstermektedir. Papatya’nın, iltihaplı bağırsak hastalığı gibi çeşitli gastrointestinal iltihaplı bozukluklarla ilişkili düz kas spazmlarını azaltmada yardımcı olduğuna inanılıyor, ancak bu kullanımı doğrulamak için araştırmalara ihtiyaç var.

Yara iyileşmesi

Topikal olarak uygulanan papatya yara iyileşmesini hızlandırabilir. Araştırmalar papatyadaki bazı maddelerin, stafilokok enfeksiyonlarının nedeni olan Staphylococcus aureus da dahil olmak üzere virüsleri ve bakterileri öldürebildiğini, iltihabı azalttığını ve ülserlerin büyümesini önleyip tedavi ettiğini gösteriyor.

“Papatya Çayının Faydaları” yazımızı beğendiyseniz sağlık kategorisindeki diğer yazılarımızı da tavsiye ederiz.

“GRİPTE YEMENİZ VE YEMEMENİZ GEREKEN 5 YİYECEK”

“Kekik Suyunun Faydaları: Besin Açısından Zengin Kekik Suyunu Bağışıklığınızı Güçlendirmek İçin Kullanın”


2020-11-20

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir