Seri olarak yayınlanan “Pandemik Playlist” listelerimizin ilkine hoşgeldiniz.

Müzik dinlemek aslında insan davranışlarının en esrarengiz olanlarından biridir. Çoğu yaygın insan davranışı pratik hayatta kalma ve üreme motivasyonlarına dayanan bir faydaya sahiptir. Üzerine harcanan zaman, enerji ve para konularında çok az davranış müzikle eşleşir. Müzik dinleme en popüler boş zaman aktivitelerinden biridir ve insanların günlük yaşamlarına her yerde eşlik eder.

Tüm dünyadaki şehirler yeni koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için kendisini evlere kapatırken internette yeni bir video türü ortaya çıktı: balkonlarından şarkı söyleyen İtalyanlar, İspanya’da devriye sırasında gitar çalan polisler ve New York apartman sakinlerinin pencerelerinden söylediği şarkılar.

Aslında karantina zamanlarında insanların evlerinden toplu halde şarkı söylemesi M.Ö. 7. yüzyıla, Veba zamanlarına kadar gidiyor. Korku ile savaşmak için müzik kullanmak o zamanlardan beri dünya geleneğinin bir parçasıdır.

Üzgün, endişeli veya sinirli hissettiğinizde, rahatlatıcı veya mutluluk veren müzikleri dinlemek isteyebilirsiniz. Müzik terapistleri öncelikle kendinizi nasıl hissettiğinizi anlatan şarkılarla başlamanızı ve yavaş yavaş içinde olmak istediğiniz durumu anlatan şarkılara geçmenizi tavsiye ederler.

Biz de sizler için bu pandemide duruma uygun şarkıları derledik ve listemizi sürekli yenilemeye karar verdik.

Öncelikle derdimiz…

Bee Gees – Stayin’ Alive (Hayatta Kalmak)

Sosyal mesafe kuralı!

The Police – Don’t Stand So Close To Me (Bana Çok Yakın Durma)

Olacak mı gerçekten?

Bob Marley & The Wailers – Every Little Thing Gonna Be Alright (Herşey İyi Olacak)

Haftalardır hepimiz bunu düşünmüyor muyuz?

Chicago – Does Anybody Really Know What Time It Is? (Kimse Gerçekten Saatin Kaç Olduğunu Biliyor mu?)

Bu da geleceğe dönük bir talebimiz…

The Doors – Touch Me (Dokun Bana)

“Pandemik Playlist” serimizin devamına buradan ulaşabilirsiniz. Lütfen sizler de yorumlarda durumumuza uygun olduğunu düşündüğünüz şarkıları bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin


2020-06-26

Bir cevap yazınE-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir