İçindekiler

İyi Fikirlerle Eksiklerinizi Tamamlayın

Bazı zamanlar ihtiyaçlarımızı almak için paramız azdır veya hiç yoktur … Fakat bir şekilde bu ihtiyaçların temin edilmesi gerekir. İşte böyle yoksun zamanlar insanı bir yol bulmaya, çare üretmeye sevkeder. Yeni şeyler keşfetmeniz, bu yokluk zamanlarının güzel tarafıdır… Üretirsiniz ve ortaya emek verilerek elde edilmiş güzel şeyler çıkar. Diyelim ki evinizi yeni kiraladınız ve birkaç parça eşyanız dışında kalan bir sürü parçanız eksik. Böyle olunca ev, ev gibi değil soğuk, mutsuz, boş… Ama sıcacık bir yuva haline getirmek zor değil. Biraz hayal gücü, biraz kendine güven ile neler yapılabileceğini görünce kendiniz de şaşıracaksınız. Bu durumda para harcamadan evdeki eksiklerinizi giderme listemize bir göz atın…

Para Harcamadan Evdeki Eksiklerinizi Giderme

Bir evin içini hiç para harcamadan ya da az bir bütçeyle, iyi fikirlerle nasıl tamamlayabilirsiniz?

Kanepe, yastık, sehpa, minder eksikleriniz için: Bir market, inşaat alanı ya da marangoz işlerinin yapıldığı yerlere uğramanız gerekecektir. Marketten isteyeceğiniz çift katlı kasaların dört tanesi bir kanepe yapımı için yeterli olacaktır. Yapacağınız kanepe kaç tane ise ona göre çift katlı kasa sayısını arttırmanız gerekecektir.

Yapacağınız kanepenin diğer parçası için bir inşaat alanından ya da marangozdan rica ederek, yaptıkları işlemler sonrası arta kalan geniş, (üzerinde oturma ve yatma genişliğinde olacak kadar) tahta parçalarından istemeniz gerekmektedir. Başka yerlerde de bulabiliyorsanız neden olmasın?

NASIL YAPILIR

Bunların hepsini temin ettikten sonra istediğiniz odanın kenarına dört kasayı koyup; aralarını da hafif aralıklı bırakarak dizmelisiniz. Sonrasında üzerine geniş tahta parçasını koyarak bırakın, diğer kanepe (sedir) için de elbette ki yine aynı işlemi yapmanız gereklidir. Dilerseniz zevkinize göre odanın iki kenarının birleştiği köşeye sedirleri koyarak bir köşe takımı oluşturabilirsiniz Sonradan yapacağınız yastıklarla gerçekten harika bir köşe takımı olacaktır.

Para Harcamadan Evdeki Eksiklerinizi Giderme

Sehpa olarak kullanmak için ise etrafı tamamen kapalı sandık tarzı limon kasalarından istediğiniz adet almanız gerekir. Evet, istediğiniz adette sedir yaptıktan sonra sehpa görevini görecek olan limon kasalarını da istediğiniz yerlere yerleştirebilirsiniz. Bu sehpaları sprey boya ya da diğer boyalarla da renklendirebilirsiniz.

Sedirlerin üzerine elbetteki döşek ve yastıklar da gerekir. Bu da küçük tekstil dükkanlarına giderek, yine ricada bulunmayı gerektirecektir. Neler istemeniz gerektiğine geçmeden önce tekstil dükkanlarında, parça kesimlerinden arta kalan küçük kumaş parçalarının, fazla olduğunu ve çöpe atıldığının bilgisini vermek isteriz. Bu yüzden bu kumaşları rahatça isteyebileceğinizi de söyleyebiliriz.

Şansınızı birçok dükkanda denemenizde fayda vardır. Böylece elinizde oldukça fazla parça bulundurabilirsiniz. Ayrıca kumaş kesimlerinden kalan parçaların büyük olanlarını yastık yüzü olarak da değerlendirebilirsiniz. Birkaç dükkandan istediğinizi düşünürsek yastık yüzü sayısını arttırma şansınız olacaktır. Eğer ki çok fazla yani döşek yapabilecek kadar kumaş kenarı biriktirebilirseniz, bu parçalarla döşek yüzlerinin içini doldurup ağzını dikerek, pamuk olmadan döşek elde edebilirsiniz. Ya da alabiliyorsanız hazır yatak benzeri süngerlerden alabilirsiniz. Sünger almak daha iyi olacaktır, böylece topladığınız kumaşlarla, yastık yüzlerini doldurarak sedirlerinizin üzeri için güzel yastıklar da elde edebilirsiniz.

Para Harcamadan Evdeki Eksiklerinizi Giderme

Döşeklerinizi ve yastıklarınızı hazırladığınız sedirlerin üzerine koyup, bunun üzerine de istediğiniz desende bir kumaş çarşaf sererek kasa ve tahtaların gözükmemesini sağlayabilirsiniz. Son olarak da ağzını diktiğiniz yastıkları sedirlerin üzerine koyarak harika sedirlerinizi tamamlamış olursunuz. Bu arada yastık yüzlerinin farklı farklı olması da sedirinize ayrı bir güzellik katacaktır.

DİĞER EKSİKLER İÇİN

Halınızı da aslına bakarsanız birazcık gayretle bedavaya getirmek mümkün. Zira Türk halkının neredeyse yarısından fazlasının evinde katlanıp kenara konmuş, kullanılmayan bir perde ve halı vardır. Bu yüzden eş dost vasıtasıyla, kullanılmayan halıları varsa isteyebilir veya ikinci el satan yerlerden uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz. Hatta ve hatta kullanılmayan kap kacak çoktur evlerde… Bunlardan da uygun bir dille isteyerek evinizin kap kacak ihtiyaçlarını tamamlayabilirsiniz. Dedik ya biraz özgüven size çok şey kazandıracaktır.

Para Harcamadan Evdeki Eksiklerinizi Giderme Yolları listemizi beğendiyseniz diğer dekorasyon fikirlerimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

OFİSİ EVE TAŞIYIN: PROFESYONEL BİR HOME OFFICE YARATIN


2020-11-07

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir