home office

İçindekiler

Koronavirüs sebebiyle bütün normallerimizin değiştiği bu günlerde hayatımıza yeni bir kavram da girmiş bulunmakta. Evden çalışmak yani “Home Office” çalışmak.

Yönetici de olsanız çalışan da; böyle çalkantılı bir dönemde, alıştığınız çalışma düzeninin de değişmesiyle düşük motivasyon ve konsantrasyon eksikliği gibi çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Evinizde yapacağınız küçük değişiklerle büyük farklar yaratabilir, evden çalışmayı kolaylaştırabilir ve kendinize daha profesyonel bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Hazırladığımız listeye birlikte göz atalım:

1. Kullanışlı Bir Bilgisayar

Bilgisayarlar söz konusu olduğunda internette birçok ürünle karşılaşıyoruz ve bu kadar seçenek arasında seçim yapmakta zorlanabiliyoruz. Bu aşamada yapılması gereken şey, amaca uygun olan doğru bilgisayarı seçmek oluyor. Bilgisayarın bir yerden başka bir yere taşınması gerekli değilse seçimizini sabit bilgisayarlar arasından yapmak mantıklı olabilir. Evin değişik yerlerinde çalışma durumu söz konusuysa dizüstü bilgisayarları sizin için en iyi tercih olabilir.

Bu yılın en iyi ve bütçe dostu dizüstü bilgisayar modelleri için listemize göz atın:


2. İyi Bir Çalışma Masası

home office

Home office masanız öncelikle çalışma biçiminize ve mesleğinize uygun olarak seçilmeli. Ofis masanız kullanışlı olmalı ve her ihtiyacınıza cevap vermeli. Masanızı çekmeceli modellerden seçebilir, gereksiz dağınıklığı önleyerek ofisinizi daha düzenli gösterebilirsiniz.

Sizin için seçtiklerimiz :

3. Ortopedik Bir Sandalye

home office

Sıradan bir çalışma gününde mesainizin dörtte üçünü bilgisayar karşısında geçirdiğinizi düşünürsek, çalışma sandalyenizin sağlığınız için ne kadar önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Vücudu tamamen destekleyen bir ofis sandalyesine sahipseniz ağrılar, kronik yorgunluk, bel ve boyun ağrıları gibi uzun vadeli ve yanlış oturmanın sebep olduğu sorunların meydana gelmesini önlemiş olursunuz.

Sizin için seçtiklerimiz:

4. Laptop Sehpası

home office

Laptop kullanmanın en pratik yanı, evde çalışırken bir masa ile sınırlı kalmanıza gerek olmamasıdır. Ve evden çalışırken çoğunlukla mekan değişikliğine ihtiyacımız olur. Laptop sehpaları nerede olursanız olun rahatça çalışabilmenize yardımcı olur.

Sizin için seçtiklerimiz:

5. Ergonomik Bir Mouse

Dizüstü bilgisayar ile çalışırken trackpad kullanmak kullanışsız gelebilir. Mouse kullanımı bir trackpad kullanmaktan daha ergonomiktir. Eğer uzun saatler bilgisayar başında çalışma sonucu bilek ağrılarından şikayetçiyseniz, bilgisayar oyunları için özel olarak tasarlanmış oyun mouseları size yardımcı olabilir.

Sizin için seçtiklerimiz:

6. İyi Bir Çift Kulaklık

home office

Ses izolasyonu olan kaliteli bir kulaklık evde çalışırken dış dünyayla bağınızı kesmenize, konsantrasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda müzik dinleme ya da film ve dizi izleme gibi aktiviteler de yapabileceğiniz kulaklıklar kulak içi ve kulak üstü olarak iki farkı türde karşımıza çıkıyor. 

Sizin için seçtiklerimiz:

Kaliteli Çalışma Zamanı İçin Öneriler:

Bütün gün evde olmak bir noktada sinir bozucu olabilir. Çalışma alanınızı yeşil bitkiler, zevkinize göre tablolar, güzel kokulu mumlar veya aromaterapik yağ difüzörleri gibi objelerle güzelleştirebilirsiniz.

Bütün gün bir bilgisayar ekranına baktığınız için gözleriniz yorgun hissediyorsa, bir çift dinlendirici gözlük size yardımcı olacaktır. Ayrıca dijital göz yorgunluğunu önlemek için 20-20-20 kuralına uyun. Her 20 dakikada bir, 20 metre uzaklığındaki bir şeye bakmak için 20 saniyelik bir mola vermelisiniz. Geceleri ekranlardan yayılan mavi ışık miktarını azaltmak için yazılım araçlarını deneyerek bunun uyumaya yardımcı olup olmadığını da deneyebilirsiniz. Windows, Mac’ler, Android ve iOS cihazlar – hatta bazı e-kitap okuyucuları bile – bu özelliğe sahiptir.

Bütün gün oturmak sağlığınız için hiç iyi değildir. Sık sık kalkın ve dolaşın. Basit esneme hareketleri yapmak veya dolaşmak için her 30 dakikada bir zamanlayıcı ayarlayın. Bir Apple Watch veya Samsung Galaxy Watch, çok uzun süre hareketsiz kaldığınızda otomatik uyarılar sunabilir. Daha fazla öneri için “EVDE EGZERSİZ YAPMAYI KOLAYLAŞTIRACAK İPUÇLARI” yazımıza bir göz atın.


2020-06-22

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir