İçindekiler

COVID-19 salgını sırasında seyahat etmeniz mi gerekiyor? Alacağınız önlemlerle önce kendinizi sonra da başkalarını koruyun.

2019-2020 koronavirüs salgını (COVID-19) nedeniyle ertelediğiniz seyahat planınızı kısıtlamaların da kalkmasıyla gerçekleştirmeyi mi düşünüyorsunuz ? Yine de güvenli seyahat ve konaklama konusundaki endişeler sizi bu seyahati yapmaktan alıkoyuyor olabilir.

Kendimizi ne kadar korumak istesek de seyahat etmemizi gerektiren iş veya aile yükümlülüklerimiz olabilir hatta ileriki dönemlerde mutlaka karşımıza bu tarz zorunluluklar çıkacaktır. Sonuçta salgın bitmese de hayat devam ediyor.

Güvenliğinizi maksimum; hastalık riskini ise minimum seviyede tutmak için seyahat seçenekleriniz hakkında bilgi edinin ve seyahat etmeniz gerekiyorsa kendinizi nasıl koruyacağınızı öğrenin:

Seyahat ederken güvende kalın

Türkiye’de koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için getirilen kısıtlamalar hafifledikçe, yaz mevsimi ve bayramın da gelişiyle seyahatler hızla artmaya başladı. Uzmanlar ise seyahat ederken kendimizi ve diğerlerini korumak için aşağıdaki adımları mutlaka izlememizi ciddiyetle öneriyor :

Covid-19 Seyahat
 • Sizinle başkaları arasında mümkün olduğunca (en az 2 metre) mesafe bırakın.
 • Kalabalıktan kaçının.
 • Yüzünüze mutlaka maske takın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Öksürürken ve hapşırırken kolunuzla yüzünüzü kapatın.
 • Ellerinizi sık sık temizleyin. Özellikle tuvalete gittikten sonra, yemekten önce ve öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunuzu sildikten sonra önemlidir.
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Sabun ve su yoksa, en az % 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın. Ellerinizin tüm yüzeylerini kapatın ve kuruyana kadar ellerinizi birbirine sürtün.

Yerel Covid-19 seyahat kısıtlamalarını kontrol edin

Seyahat ve diğer kısıtlamalar şehirden şehire değişiklik gösterebiliyor. Hedefinizde ve yol boyunca durabileceğiniz her yerde kısıtlamaları ve vaka yoğunluğunu kontrol ederek kendinizi hoş olmayan sürprizler ve gecikmelerden koruyun.

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması şu an şehir şehir bilgi alabileceğimiz tek uygulama. Yerel koşullara bağlı olarak kısıtlamaların hızla değişebileceğini unutmayın. Seyahatiniz yaklaştıkça güncellemeleri tekrar kontrol edin.

Seyahat içi araştırmanızı yaparken, konaklamanız sırasında ziyaret etmek isteyebileceğiniz işletmeler, restoranlar, parklar ve diğer yerler için ziyaretçi bilgilerine ve çalışma saatlerine bakın.

Uçak yolculuğu

Havaalanları ve uçaklar koronavirüs ve benzeri virüslerin bulaşma riskinin en fazla olduğu yerlerden. Prof. Dr Osman Müftüoğlu’nun hava yolculuklarında virüs kapmamak için hazırlamış olduğu önerilere bir bakalım:

Covid-19 Seyahat
 • Koridorda değil pencere kenarında oturmaya çalışın.
 • Tuvaletlere yakın koltuklardan uzak durun.
 • Arkadaki değil öndeki koltukları tercih edin.
 • Öksüren, aksıran, hapşıran biri varsa maske takmasını isteyin.
 • Oturduğunuz koltuğun kollarını ve önündeki servis tablasını dezenfektan bir ıslak kâğıt mendil ile dikkatlice temizleyin.
 • Koltuğunuzun üzerindeki üfleyici havalandırma butonunu çalışır hale getirin.
 • Hijyenik bir “maske” takmanın size de önemli bir korunma sağlayacağını bilin.
 • Seyahat süresince elinizi ağzınıza, burnunuza temas ettirmemeye ve temiz tutmaya özen gösterin.
 • Uzun yolculuklarda bağışıklığınızı azaltabilecek yanlışlardan (alkol, uykusuzluk) uzak durun.
 • Seyahat öncesinde bağışıklığınıza güç verin: Çiğnenebilir probiyotik tabletler/pellorgonium, kara mürver ve ekinezya özleri, propolis spreyleri ve damlaları, N asetil sistein tabletleri, D vitamini damlaları…

Yazının tamamını okumak için: https://www.ntv.com.tr/yazarlar/prof-dr-osman-muftuoglu/ucakta-virus-kapmamak-icin-10-oneri,UYowaEmYW0Wa6RAsSEBqFA

Araba yolculuğu

Hava yolculuğu size göre değilse araç kullanmayı tercih edebilirsiniz, bu da size koronavirüs riskini kontrol altında tutma şansı verir. Yolculuğunuz esnasında yapacağınız herhangi bir mola konusunda yine de akıllı olmanız gerekiyor, biraz planlama ile risk faktörlerini düşürebilirsiniz

Covid-19 Seyahat

Yola çıkmadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Yolculuğunuzu mümkün olduğunca mola vermemek üzere planlayın, ancak uykulu olursanız araba kullanmayı bırakın.
 • Yolculuk sırasında gerektiğinde kullanabilmeniz için yedekli yüz maskelerini ve alkol bazlı el dezenfektanını kolay erişilebilir bir yere koyduğunuzdan emin olun.
 • Yolculuğa çıkmak için yiyecek ve su hazırlayın. Restoranlara ve marketlere erişimin sınırlı olması ya da bulaşı riskinin yüksek olması durumunda, hazırlayacağınız kumanya kalabalıktan uzak güvende olmanızı sağlayacaktır
 • Bir otelde veya başka bir konaklama yerinde kalacaksanız, dezenfektan ve tek kullanımlık eldivenler dahil olmak üzere tüm temizlik malzemelerinizi valizinize yedekli biçimde koyun.
 • Benzin almanız gerektiğinde, mutlaka maskenizi takın ödeme işleminizi yaptığınızda elinizi dezenfektanla temizleyin. Mutlaka gittiğiniz yere vardığınızda, ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın.
 • Yolda yemek yemek durumundaysanız, arabaya servis veya açık hava hizmeti sunan restoranları tercih edin.

Diğer kara taşımacılığı

Otobüs veya trenle seyahat ediyorsanız, uzun süre başkalarının yakınında oturmanın veya ayakta durmanın koronavirüse yakalanma riskini arttırdığını unutmayın.

Uçakla yolculuk yapıyor olsanız bile, gideceğiniz yere vardığınızda taşıtla ulaşıma ihtiyacınız olabilir. Size uygun araç kiralama seçeneklerini seçip, bunların dezenfeksiyon politikalarını ise internet üzerinden inceleyebilirsiniz. Bir otelde kalmayı planlıyorsanız, servisle transfer hizmetinin olup olmadığını kontrol edin.

Taksi hizmeti kullanmayı planlıyorsanız, ön koltuğa sürücünün yanında oturmayın. Teslim alma ve bırakma sırasında kendi çantalarınızı kendiniz taşıyın. Valizinizi ve çantanızı temizlemeden önce sık dokunulan yüzeylere temas etmekten kaçının.

Toplu taşıma kullanacaksanız, sosyal mesafeyi koruyun, maske takın ve varış noktanıza ulaştıktan sonra el dezenfektanı kullanın veya ellerinizi yıkayın.

Covid-19 Seyahat

Otel odanıza veya kiraladığınız yere vardığınızda:

Kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, masalar, telefonlar, uzaktan kumandalar, tuvaletler, lavabolar ve musluklar gibi tüm temas oranı yüksek yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.

Kullanmadan önce tabakları, bardakları, fincanları ve gümüş eşyaları (önceden sarılmış plastik parçalar dışında) yıkayın.


Seyahatinizde mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekenler

Seyahatiniz için hazırlanmanız gerektiğinde, seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm ilaçları yanınıza alın. Böylece gereksiz eczaneye gitmek zorunda kalmazsınız.

Bunun dışında bunları mutlaka yanınıza alın:

 • Bol miktarda yüz maskesi
 • Alkol bazlı el dezenfektanı (en az % 60 alkol)
 • Yüzeyler için dezenfektan mendiller (en az % 70 alkol)
 • Termometre

Daha yüksek risk altındaki kişiler Covid-19 ve seyahat konusunda dikkat edilmesi gerekenler

65 yaşında veya daha yaşlıysanız, kalp veya akciğer rahatsızlıkları, zayıflamış bağışıklık sistemi, diyabet ya da obezite gibi ciddi sağlık sorunlarınız varsa unutmayın ki şiddetli COVID-19 semptomları geliştirme riskiniz daha yüksektir.

Daha yüksek risk altındaysanız, uzmanlar kalabalıktan, gemi, tren ve otobüs seyahatlerinden ve gereksiz uçak yolculuklarından kaçınmanızı önerir. Seyahat etmeniz gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun ve almanız gerekebilecek ek önlemler hakkında bilgi alın.


Güvenlik herşeyden önce gelir !!
Hastalık ortaya çıktığında en önemli planların bile bir kenara bırakılması gerekebilir. Planlanan seyahatinizden önce kendinizi hasta hissediyorsanız, hemen tıbbi yardım alın ve kimseyle temas etmeden evde kalın.2020-08-08

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir