Rusya nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı

İçindekiler

COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana, “virüsü yeneceğiz” veya bir süre sonra mutlaka “normale döneceğiz” tarzındaki iyimser düşüncelerimizin çoğu, yeni korona virüse karşı etkili bir aşı geliştirilene ve onaylanana kadar tozlu raflarda beklemede kaldı. Pfizer ve Moderna gibi büyük ilaç şirketleri, birkaç aydır dünya çapındaki test laboratuarlarında birden fazla COVID aşısı formülasyonu için klinik deneyler yürütmeye devam ediyor. Her ne kadar bazı 3. Aşama denemeleri devam etmekte ve sonuca yaklaşmakta olsa da, aşının halka açık hale getirilmesi ve bir COVID aşısının güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanması için hala yapılması gereken çok iş var. Bu arada Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin dünyanın ilk onaylı (Rusya tarafından onaylanmış) COVID-19 aşısına sahip olduklarını duyurdu. Rus devlet televizyonunun yayınladığı bir programda Putin, Rusya’nın geliştirdiği COVID-19 aşısı konusuna çok güvendiğini ve kendi kızına da bu aşıyı yaptırdığını söyledi.

Söylemeye gerek yok, Rusya’nın geliştirdiği COVID-19 aşısı ve gelişimi hakkında hepimizin aklında pek çok soru işareti var. Şu ana kadar bildiğimiz ve bilmediğimiz şeylerden bazılarını birlikte yeniden hatırlayalım:

Rusya nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı

Şaibeli bir araştırma süreci

Potansiyel aşılar gönüllü denekler üzerinde şu üç aşamada test edilir:

Rusya nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı
  • Aşama 1: Çeşitli dozajların test edilmesi ve yan etkilerin araştırılması.
  • Aşama 2: Aşama 1’den elde edilen optimum doz, güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için terapötik bir dozda (ortalama bir hasta için ihtiyacınız olan doz) daha büyük bir gönüllü insan grubuna verilir.
  • Aşama 3 : Genel popülasyonda bağışıklık tepkilerinin aralığının nasıl görüneceği konusunda daha kesin sonuçlar elde etmek için çok daha geniş kalabalıklara test yapılır.

Rusya’nın 3. Aşama denemeleri yapmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle bu yeni aşı, testin bu önemli aşaması olmadan onaylandı. Bilim insanlarının en büyük endişesi, hatalı bir aşının insanları potansiyel olarak COVID-19’un şiddetli formlarına karşı daha savunmasız hale getirebileceği ihtimali. Ve bu ciddi olasılığı ortadan kaldırmanın tek yolu, tahmin ettiğiniz gibi, daha çok sayıda katılımcıyla başka klinik deneyler yapmaktır. Rusya maalesef bunu yapmamayı tercih etti.

Rusya nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı

Yapılan aşı denemelerinin sonuçlarına ilişkin kamuya açık bilgi bulunmamaktadır.

Şimdiye kadar, Rus yetkililer gerçekte yaptıkları klinik araştırmalarla ilgili herhangi bir veri yayınlamadılar. Bu nedenle aşının herhangi bir şekilde etkili olduğuna veya ciddi yan etkilerinin olup olmadığına dair hiçbir kanıtımız yok.

Rus aşısının ön denemelerinin sonuçlarıyla ilgili şu ana kadar elde ettiğimiz tek bilgi ülkenin sağlık bakanı Mikhail Murashko’dan geliyor. “Gönüllüler COVID-19’a karşı yüksek düzeyde antikor geliştirirken, hiçbiri aşılamanın ciddi komplikasyonları göstermedi.”

Ayrıca Putin kızının aşıdan sonra durumuna dair bir güncelleme yaptı. Her dozdan sonra ateşinin biraz daha yüksek olduğunu, ancak “şimdi kendini iyi hissettiğini” belirtti.

Rusya nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı

Politika tabii ki işin içinde.

Mayıs ayında iyice kızışan ve “Işık Hızı Ötesi Operasyon” olarak adlandırılan, bilimi aceleye getirmek için kendi programını başlatan Putin ve Donald Trump arasında devam eden aşı yarışını birçoğumuz takip ettik. Açıkçası, hepimiz mümkün olan en kısa sürede güvenli ve etkili bir aşı istiyoruz. Ancak Rusya’nın klinik deneylerin kritik bir aşamasını atladıklarını açıkça kabul etmesi pek de iyiye işaret değil.

Tüm bunlar küçük bir “Soğuk Savaş” hissi veriyorsa, özellikle de SSCB ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yüzyılın ortalarında yaşanan Uzay Yarışı’nı da anımsatıyorsa, bu bir tesadüf değil. Kanıt için, Rus aşısının dış pazarlarda kullanacağı addan başka bir yere bakmayın: “Sputnik V”.

Evet, “Sputnik V” 1957’de SSCB tarafından yörüngeye fırlatılan ve Amerika Birleşik Devletleri’ni bilim alanında dramatik bir biçimde ezip geçen dünyanın ilk insan yapımı uydusudur. Ancak Ruslar bu sefer bir uydu yerine, küresel bir pandemiyi daha da kötüleştirebilecek potansiyel olarak zararlı bir aşı başlatıyor olabilirler.

Görünen o ki güvenilir ve etkili bir aşı piyasaya çıkana kadar en etkili korunma yolu maske, hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerine devam etmekten geçiyor.

Rusya’nın Geliştirdiği COVID-19 Aşısı yazımız ilginizi çektiyse SİZİ HASTALIKLARDAN KORUYACAK 7 ANTİVİRAL GIDA yazımızı da tavsiye ederiz…


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2020-09-11

Bir yanıt yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir