whatsapp bip telegram

İçindekiler

Şu sıralar ülkemizde Whatsapp, BiP ve Telegram gibi sohbet aplikasyonları gündemimizi meşgul ediyor. Dünyadaki en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, 2 milyardan daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. WhatsApp, kullanıcı sözleşmesinde güncellemeye gitme kararı aldı ve bu sözleşmeye göre kullanıcı verilerinin işleneceğini duyurdu. Bu sözleşmeye onay vermeyen kullanıcıların ise 8 Şubat 2021 tarihinden sonra uygulamayı kullanamayacaklarını bildirmişti. Bu gelişmelerin ardından birçok kullanıcı da BiP ve Telegram gibi alternatiflere yönelmeye başladılar. Peki bu uygulamalardan hangisi güvenli?

Telegram’ı şuan yaklaşık 400 milyon kişi, Signal’ı ise 10 ile 20 milyon aralığında kişi aktif olarak kullanıyor. Güvenlik konusunda bu uygulamaları incelediğimizde ise WhatsApp, uçtan uca şifreleme sistemi ile mesajlaşma imkanı sunuyor. Yani bunun anlamı mesajlarınız, fotoğraflarınız, sesli ve görüntülü görüşmeleriniz, gönderdiğiniz tüm veriler WhatsApp’ta şifrelenmektedir. Böylelikle bu verilere siz ve karşı taraf dışında kimse erişemiyor. Bu özellik ile Whatsapp en güvenli uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu uçtan uca şifreleme sistemi Open Whisper Systems firması tarafından sunuluyor. Bu firmayı önemli yapan nokta ise başka bir mesajlaşma uygulaması olan Signal’e ait olması.

En Popüler Uygulama Whatsapp

Bu sistem Whatsapp tarafından 2016 yılından beri kullanılmakta. Mesajlaşma sırasında gönderilen tüm veriler şifrelense de yedeklerin şifrelenmemesi dikkat çekiyor. Whatsapp yetkilileri mesajlarınızı göremeseler de ne kadar süre ve ne zaman mesaj gönderdiğinizi biliyorlar.

whatsapp bip telegram

Popülerliği Yükselen Uygulama; Telegram

Telegram her ne kadar Whatsapp kadar popüler olmasa da gün geçtikçe kullanıcı sayısı artıyor. Telegram, kullanıcılarına birçok korumalar sağlasa da Whatsapp’ta bulunan uçtan uca şifreleme özelliği ise Telegram’da standart ayarlarda kapalı olarak bulunuyor. Bu ayarı aktif hale getirmek için mesajlaşacağınız kişiye tıklayıp profiline giriş yaptıktan sonra “Gizli Sohbet Başlat”a tıklamanız gerekiyor. Eğer bu ayarlamayı aktif hale getirmezseniz gönderileriniz şifrelenmiyor ve verilerinize erişilebiliyor.

Turkcell BiP

Diğer uygulamalarda bahsettiğimiz uçtan uca şifreleme konusunda ise Bip’ten şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. BiP’in gizlilik politikasında kullanım verileri, iletişim ve kimlik bilgileri, ödeme verileri, konum verileri, rehber, cihaz verileri, yedekleme verilerinin toplandığı görülüyor. Turkcell tarafından bu bilgilerin hizmet sağlayıcılar, danışmanlar ve ortaklar ile paylaşabileceği belirtiliyor.

“WhatsApp, BiP, Telegram Hangisi Daha Güvenli?” yazımızı beğendiyseniz, aşağıdaki yazılarımızı da tavsiye ederiz…

SU FİLTRELEME SİSTEMLERİ – PANDEMİDE ŞEBEKE SULARI GÜVENİLİR Mİ?

TESADÜFEN BULUNAN AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 10 İCAT


2021-01-12

Bir yanıt yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir