Dünyanın En Tehlikeli Ölümcül 5 Yolu

İçindekiler

Dünyanın en tehlikeli ve ölümcül yollarını keşfetmek ister misiniz? O halde bu yazımıza hoşgeldiniz. Bazılarımızın asla gitmek zorunda olmayacağı için şükredeceği; bazılarımızın ise “ölmeden önce gidilecek yerler” listesine alacağı, Dünyanın En Tehlikeli ve Ölümcül 5 Yolu listemize göz atın:

5. Skippers Kanyonu (Yeni Zelanda)

Dünyanın En Tehlikeli Ölümcül 5 Yolu

Yeni Zelanda’da bulunan Skippers Canyon’u, 1800’lü yıllarda, altın madenciliği için popüler bir bölge haline geldiğinde bölgeye ulaşım ihtiyacı artar. Günümüzde dahi her yıl yüzlerce kişinin ölümüne neden olan yol 1890 yılında tamamlandı. Bu muhteşem ve ürkütücü yolu dağlık ve uçurumlu bir bölgede oluşturmak yedi yıl sürdü. 

Skeepers Yolu günümüzde, daha çok tur otobüsleri ve turistik macera şirketleri tarafından ziyaret ediliyor.

4. Taroko Gorge Yolu (Tayvan)

Dünyanın En Tehlikeli Ölümcül 5 Yolu

Tayvan’da bulunan Taroko Gorge Yolu, dağlık alan boyunca, dağların içine oyularak yapılmıştır. Bu yol, korkunç ününe rağmen, çevresindeki muhteşem doğal güzellikler sebebiyle çok sık ziyaret edilmektedir. Gün boyunca tur otobüsleri, arabalar, motorsikletler, bisikletliler ve yayalar bu daracık yolda bir arada hareket etmek zorundadırlar. Yoldaki kör dönüşler ve aşırı dar virajların sayısı göz önüne alındığında ölümlü kaza sayıları hiç şaşırtıcı değildir.

Şiddetli yağışlar ve tayfunlar genellikle yolun bazı bölümlerini geçilmez bırakan heyelanlara ve kaya düşmelerine neden olduğundan dolayı, yolun bakımı ve sürüş güvenliğinin sağlanması neredeyse imkansızdır.

3. Zoji Geçidi (Hindistan)

Dünyanın En Tehlikeli Ölümcül 5 Yolu

Dünyanın en yüksek sıradağlarından geçen bir yolda kısa da olsa bir seyahat için en azından biraz tehlikelidir desek haksız çıkmayız.

Yaklaşık 3352 metre yüksekliğinde sarp tepeler arasında Zik Zak çizen bu ölümcül yolda korkuluk ve trafik işaretleri bulunmuyor. Her yıl yüzlerce insanın öldüğü Zoji Geçidinde en sık yaşanan ölümlü kazalar, yol kenarındaki tepelerde oluşan toprak kaymalarından dolayı yaşanıyor.

2. North Yungas Yolu (Bolivya)

Lakabı “Ölüm Yolu” olan bir yolda araba kullanmak istemezseniz sizi suçlamayız. La Paz’dan Coroico’ya kadar uzanan, Amazon yağmur ormanlarının paralelinde ilerleyen bu tek şeritli yolda iki yüzden fazla keskin viraj bulunmaktadır.

1994 yılından günümüze her yıl ortalama 300 gezginin öldüğü bu bölgede insanların düşüp öldüğü uçurumlarda ve çarptığı orman vadilerinde, ölenlerin anısına birçok anıt bulunmakta. Neyse ki yolun en tehlikeli kısmı artık iki şeritli bir asfalt yol haline getirildi ve bu sayede araç trafiği azaltıldı. Ancak birçok bisikletçi ve maceraperest gezgin yolun düzeltilmemiş en tehlikeli yerine meydan okumaya devam ediyor.

1. Pangi Yolu (Hindistan)

Bu tüyler ürpertici yol, sadece çelik gibi sinirlere sahip adrenalin bağımlısı sürücüler için yaratılmış gibi…

Sadece yaz aylarında kullanılan bu kayalık ve bol çakıllı yol yaklaşık 112 kilometre uzunluğundadır. Yolun 9 kilometrelik bir bölgesinde çıkıntılı kayalar her an yola düşecekmiş gibi durur. Ve tabi en sık oluşan kazalar da bu düşen kayalar yüzündendir. Sadece bir arabanın geçebileceği kadar dar olan bu toprak ve çakıl yolda araç kullanan bir sürücünün yanlış bir hareketi onu dik bir uçurumdan 600 metre aşağı düşürebilir.

BONUS:

“Dünyanın En Tehlikeli ve Ölümcül 5 Yolu” yazımızı beğendiyseniz:

“Daha Önce Görmediğiniz, Dünyanın 6 Harikası”

“İlginç Hayvan Güzellik Yarışmaları : Malezya Tavuk Yarışması”


2021-01-15

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir