İçindekiler

Evde egzersiz yapmak konforlu, etkili ve ucuzdur, ancak sanıldığı kadar kolay değildir. Dikkat dağıtıcı şeyler, kısıtlı boş vakit ve egzersiz yapılacak alandaki imkanlar evde egzersiz yapmayı sandığınızdan daha zor hale getirebilir.

Ancak tabi ki durum böyle olmak zorunda değil. Evde egzersiz yapacağınız ortamı en uygun şekle getirmek için basit önlemler alarak spora olan motivasyon, bağlılık ve performansınızı arttırabilirsiniz.

Evde egzersiz yapmaktan en iyi şekilde fayda sağlamak istiyorsanız sizin için hazırladığımız ipuçlarına birlikte göz atalım:

Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın

evde egzersiz

Evde egzersiz söz konusu olduğunda en büyük engel, egzersizinizi kısa kesmek için sizi tehdit eden tüm dikkat dağıtıcı unsurlardır. İster aileniz, ister ev işleri, ister Netflix olsun, egzersize başlamaya karar verdiğiniz anda bütün bu unsurlar bir anda karşınıza yığılır. Kendinize ayıracağınız egzersiz zamanından en iyi şekilde yararlanmak için dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmeniz gerekir. Bu, telefonunuzdaki bildirimleri duraklatmak, aile üyelerine sizi huzur içinde bırakmalarını söylemek veya bilgisayarınızı kapatmak anlamına gelebilir.

Evde Kendinize Egzersiz İçin Alan Yaratın

evde egzersiz

Egzersiz alanınız olarak evinizdeki odanızın bir kısmını tahsis etmek, evde egzersiz yapmaktan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için harika bir yoldur. İlk olarak, ihtiyacınız olan her şeye tek bir noktada sahip olursunuz, böylece ekipmanınızı aramak için daha az zaman harcar ve egzersiz yapmak için daha fazla zaman harcarsınız.  

Egzersiz İçin Boş Vakit Yaratmak

evde egzersiz

Evde egzersiz her ne kadar rahat gözükse de iki ucu keskin bir kılıçtır. Bir yandan, size uygun istediğiniz bir an kendinize özel bir egzersiz seansı yapmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan bu özgürlük, seansları kaçırmayı ve dikkatinizi dağıtmayı kolaylaştırabilir. Kendinizi motive ve istikrarlı tutmak için antrenmanlarınızı günlük ya da takviminizde önceden belirlediğiniz ve sadık kalacağınız zaman dilimleri içine planlamaya özen gösterin. 

Sakatlanma Riskine Karşı Dikkatli Olun

evde egzersiz

Evde egzersiz yaparken, sizi izleyen ve düzeltecek kimse olmadığından yaşanacak olası kazalara karşı önlem almak gerekir.  Yapacağınız hareketleri size detaylıca anlatan videolara başvurun. Yeni bir egzersiz yapıyorsanız, doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak için başlarda aynanın önünde yapmayı deneyin.

Evde egzersiz kalitenizi yükseltecek yardımcılar:

Direnç Lastiği & Esneme Bantları

evde egzersiz
 • Egzersiz sırasında en çok kullanılan fitness ekipmanlarından direnç lastikleri ve esneme bantlarını inceleyin. Vücut geliştirmedeki çekme hareketlerinden crossfit ve pilatese kadar birçok farklı spor alanında kullanılan direnç lastikleri fonksiyonel ekipmanlardır.
 • Pilates bandı olarak da bilinen direnç bantları ile bölgesel antrenman yapabilir, izole kas gruplarınızı çalıştırabilirsiniz. Vücudun hemen hemen her bölgesini esnetmek ve çalıştırmak için ideal olan direnç bantları özellikle kol ve bacak antrenmanları sırasında sık sık kullanır.

Dambıl & Ağırlık Setleri

 • Ağırlık egzersizlerinin vazgeçilmez ekipmanı dambıl, egzersiz makinelerine ihtiyaç duymadan ağırlık antrenmanlarınızı yapmanızı mümkün kılar. Dambıllar bazen el ağırlıkları ve serbest ağırlık olarak da adlandırılır; ayak ağırlığı ve bilek ağırlığı olarak da çeşitlenebilirler. Çoğu dambıl, ortada dar bir çubukla beraber her iki uçta geniş diskler olacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı dambıllar çok hafifken (sadece birkaç kilo), bazı dambıllar oldukça ağır (20 kilo veya daha fazla) olabilir.
 • Spesifik olarak, çubuğa eklenebilen veya çubuktan çıkarılabilen diskler nedeniyle ağırlıkları değiştirme imkanı sunan ayarlanabilir dambıl veya sabit dambıl modelleri de bulunabilir.

Roller & Masaj Topları

 • Roller ve masaj topu, fitness ve vücut geliştirme antrenmanı yapan kişiler için en önemli fitness ekipmanlarındandır. Isınma hareketleri yapmadan egzersiz yapılması kaslarda gerginliğe ve kuvvetli ağrılara sebep olur. Benzer şekilde, zorlu antrenmanlar sonrasında da kas ağrısı ve kas yorgunluğu yaşanabilir.
 • Masaj topu ve foam roller çeşitleri, bölgesel olarak kaslara masaj uygulayarak, antrenman sonrası oluşacak kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Masaj silindiri ve ağrı giderici masaj topu, bölgesel çalışmaya müsait bir ekipman olarak bu tür ağrıları hafifletmenize imkan tanır. Özellikle quadriceps, kalf, iç bacak ve sırt kaslarınızı antrenman sonrası bu ürünler ile rahatlatabilirsiniz. 

Sağlık & Pilates Topları

 • Evde ve spor salonunda sık sık kullanılan pilates topu ve sağlık topu çeşitlerini inceleyin. Germe, esneme ve denge çalışmalarında kullanabileceğiniz pilates ve sağlık topları, çeviklik ve patlayıcı güç egzersizlerinde de size yardımcı olur. Pilates topları 55 cm, 65 cm ve 75 cm seçeneklerine sahiptir.
 • Pilates topu ile egzersiz yapmak aynı anda daha çok kasınızı aktif bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Pilates topu ile uygulayacağınız core egzersizleri, sıkı bir karın bölgesinin hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlar. Sağlık topları genellikle atma, fırlatma ve tutma egzersizlerinde kullanılır.

Şınav & Barfiks Ekipmanları

 • Evde vücut geliştirme egzersizleri uygulayan biriyseniz şınav ve barfiks ekipmanlarından mutlaka destek almanızı öneririz. Cross training ekipmanları daha belirgin ve güçlü kaslar oluşturmanıza, evde daha hızlı kalori yakmanıza yardımcı olur.
 • Göğüs, sırt ve kol kaslarınızı aynı anda çalıştırmak istiyorsanız ve merkez bölgenizi de formda tutmak istiyorsanız şınav aleti ve barfiks barı kullanmak ideal olacaktır.

Atlama İpi

 • Hız ve çeviklik açısından gelişmek; kalf kaslarınızı etkin bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız mutlaka ip atlamanız gerekir. Ağırlıklı atlama ipleri kondisyonunu arttırmak isteyen kişilere yardımcı olabilir.
 • Atlama ipleri taşıması kolay olduğu için çantanızda bulundurabileceğiniz bir üründür. Farklı uzunluklarda ve kaymayı önleyen özellikte atlama ipleri bulunmaktadır. Ayrıca ayarlanabilir atlama ipleri, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre farklı uzunluklarda ayarlanabilir.

Egzersiz Minderi

 • Egzersiz yaparken konforunuzu arttıracak fitness matı, özellikle yerde yaptığınız hareketlerde eklemlerinizin ve omurganızın acımasını engelleyecektir. Pilates matı olarak da tanınan bu ürünlerin kullanımı ve bakımı oldukça kolaydır, nemli bez ile temizlenebilirler.
 • Yoga matı ve egzersiz minderlerinin kaymaz özellikte olması önemlidir. Spor yaparken el ve ayaklarınızın zeminde sabit kalmasına yardımcı olurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

“Bu konudaki fikirlerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz”


2020-06-23

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir