EVDE ORGANİK TARIM

İçindekiler

Geçtiğimiz aylarda Korona virüs salgını nedeniyle hepimiz evlerimize kapanmak durumunda kaldık. İçinde bulunduğumuz bu zamanda biraz kısıtlamaları azaltmış olsak da maalesef devam etmekte olan pandemi nedeniyle hala dış dünyaya olan gereksinimlerimizi azaltmaya çalışıyoruz. Birçok ofis çalışanı evinden çalışmaya devam ediyor, artık market ihtiyaçlarımızı internetten sipariş vermeye alıştık. Birçok izolasyon tedbiri aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu durum bazı şehir sakinlerini evde organik tarım yapmaya zorluyor. Özellikle pandeminin başladığı ilk aylarda çoğumuzun tanık olduğu “panik satın alma” davranışı, süpermarketlerdeki rafları boşaltmış ve kentsel çiftçiliğe potansiyel olarak kalıcı bir destek sağlayarak kentsel tarımda bir patlamaya yol açmıştır.

EVDE ORGANİK TARIM
Salgın, insanları daha fazla düşünmeye ve yiyeceklerle olan bağlarını daha derin irdelemeye zorluyor. İnsanların dikkatini yiyeceklerinin nereden geldiğine odaklamak için boş market raflarını görmesi gibisi yoktur…

Gıda üretimine olan bu ilgi patlaması, pandemi bittikten sonra da uzun vadeli toplumsal ve ekolojik dayanıklılık için ülkemizde yeni bir kültür oluşmasına — daha doğrusu bu kültürün yaygınlaşması ve gelişmesine– yardımcı olabilir. Ve bu şu an çok farkında olmasak da çok ihtiyacımız olan bir nimet olabilir.

Kendi sebzelerinizi yetiştirmek meditatif bir duygudur ve günlük rutininizden kurtulmanızı sağlar.

Anneanne ve dedelerimizin bize anlattığı gibi toprak işleri sakinleştiricidir. Karantinaya bahçeli bir evde değil de çok katlı bir apartmanda girmiş olsanız bile evde başarılı bir şekilde kendi sebze ve meyvenizi yetiştirebileceğiniz bu kültür hakkında daha fazla şey öğrenmek için doğru zaman! Buyrun yazımızı okuyun…

– EVDE ORGANİK TARIM -IN 3 BÜYÜK FAYDASI:

1. Sağlıklı gıdalar yetiştirir, sağlıklı beslenirsiniz

EVDE ORGANİK TARIM

Daha taze ve sağlıklı sebze ve meyveler yeme şansı elde edersiniz. Evde yetiştirdiğiniz sebze ve meyveleri mevsiminde ve taze tüketebilirsiniz.

  • Sebze ve meyvelerde kolesterol bulunmaz.
  • Lif oranları yüksektir.
  • Sebze ve meyveler Potasyum, Folat, A Vitamini ve C Vitamini dahil olmak üzere birçok vitaminin kaynağıdır.

2. Evde organik tarım gıda güvenliğini artırır

Gıda güvenliği, besleyici ve sağlıklı gıdalara yetecek kadar erişime sahip olmak ve bunları karşılayabilmek anlamına gelir. Bu dünyadaki birçok aileyi yakından ilgilendiren ve günümüz ekonomik koşulları sebebiyle endişelendiren bir konudur. Evde tarım faliyetinin ise gıda güvenliğine katkısı büyüktür.

Kendi evinizde küçük de olsa tarım yapmak, tarım yapmanın en organik yoludur – evde yetiştirdiğiniz sebze ve meyvelerde böcek ilacı ve içine kimyasal katılmış gübre kullanmaya ihtiyacınız yoktur.

3. Yeni bir beceri kazanma şansı yakalarsınız

Evde tarım yapmayı öğrenerek eşsiz bir beceri geliştirmiş olursunuz. Evde tarım uygulaması şehir insanına kendi yiyeceklerini üretme ve bu süreçte bunu öğrenme şansı veriyor. Çeşitli bahçe tekniklerini, en iyi besin çözümlerini, gerekli güneş ışığını ve sıcaklığı kontrol etmeyi öğrenme şansı yakalarsınız.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi yorumları kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…2020-06-15

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir