Sitemizde her zaman sıradışı sanatçılara yer vermeye çalışıyoruz. Gelecek günlerimizin belirsizliklerle dolu olduğu bu pandemi günlerinde sanat bizlere güç veren önemli bir beslenme kaynağı. Bu sanatçılardan biri olan Joyce Spakman uzun süredir radarımızdaydı. Çoğu insan için makyaj ve kostüm tasarımı ilk akla gelen sanat dallarından biri değildir. Daha çok yardımcı bir yan kol gibi görünür. Oysa insan bedeni kağıttan daha zor bir tuvaldir. Gözenekleri, gölgeleri, farklı renk tonları olan bir bedeni boyamak ve şekillendirmek iki boyutlu bir tuvalle çalışmaktan çok daha zordur. Bu yüzden özellikle Joyce Spakman gibi yaratıcı makyaj sanatçılarının editoryal fotoğraf ve sinema sektörü için önemli bir değer olduğunu unutmamalıyız. Hollandalı sanatçı Joyce Spakman’ın inanılmaz kostümler yaratım sürecini bir de ondan dinleyelim:


“Merhaba Ben Joyce. Profesyonel bir makyaj sanatçısı ve kendi kendini yetiştirmiş bir stilistim. Bir kostüm / makyaj görünümü için yeni yaratıklar, kostümler veya temalar bulmaya çalışsam, çalışmaktan hoşlandığım malzemelerin çoğunu, ağırlıkları nedeniyle kullanamıyordum. Materyallerin ağırlıkları kafamdaki hayallerin önünde bir engel olmuştu.”

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

Porselen ve Vitray

“Kreasyonlarımı bir sonraki seviyeye taşımak için porselen ve vitrayın hafif, esnek bir versiyonunu her zaman arzulamıştım, bu nedenle kendi hafif giyilebilir porselen ve vitray tasarımlarım olan Porselen 2.0’ı yaratmaya karar verdim.”

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

“Kostümler için dünyanın en imkansız malzemelerinden ilham aldığım için, bu malzemeleri yeniden yaratmanın yollarını araştırmak ve geliştirmek için çok zaman harcamam gerekiyor. Ne zaman kafamın içinde belirli bir tasarım olsa, taviz vermeyi gerçekten sevmiyorum, çünkü sadece bir karakter yaratmaya çalışmıyorum, daha ziyade bütün bir hikayenin peşine düşüyorum ve hayat bazen ayrıntılarda gizli.”

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

Virüs sanatçıları eve tıkarsa sonuç ne olur?

COVID-19’un başlangıç aşamalarında evde karantinada kalmak, bazen başarılı, ancak çoğu zaman o kadar başarılı sonuç vermeyen çok sayıda teknik ve malzemeyi denemem için çok zaman verdi. Ancak nihayetinde sahte porselen ve sahte vitrayın yaratılmasına yol açtı. Tek bir kostüm için tüm süreç hala 3 hafta sürüyor.

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

“Dünya Vücut Boyama Festivali’nin COVID-19 temalı bu seneki yarışmasında birinciliği elde ederek harika bir yıl geçirdim. Dünya bir gün tekrar güvenli bir yer haline geldiğinde bir araya geleceğiz ve ben eserlerimi sizlerle canlı olarak festivallerde paylaşmaya kaldığım yerden devam edeceğim. O zamana kadar evde kalın, takipte kalın”

GALERİ:

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER

Joyce Spakman İNANILMAZ KOSTÜMLER


Sayfalar: 1 2

2020-10-06

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir