karanfilin faydaları

Karanfilin faydaları arasında sindirim sistemine etkileri, kanser riskine karşı koruma sağlaması, ağız ve diş sağlığına olan katkıları, şeker ve kemik hastalığına yararları gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Karanfilin faydalarından yararlanabilmek için direk olarak çiğneyebilir ya da karanfil çayı yaparak da içebilirsiniz. A, B6, B12, D, E, K ve C vitaminleri barındıran karanfil çinko, demir, sodyum, kalsiyum, magnezyum, folat, fosfor ve potasyum mineralleri ile birlikte omega 3 ve omega 6 da içermektedir.

karanfilin faydaları

Karanfilin Faydaları

Sindirimde bulunan enzimlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle sindirim sistemin sağlıklı bir şekilde kalmasına destek olur. Karanfil tüketerek şişkinlik, mide bulantısı gibi birçok mide rahatsızlığına iyi gelir. Karanfil kavurularak içerisine bal eklenildiğinde de bu rahatsızlıklar için çözüm sağlayabilirsiniz.

Diğer faydaları arasında karaciğerin korunması da yer alır. Sahip olduğu yüksek antioksidan ile serbest radikallerin etkilerini azaltır ve sağlıklı bir karaciğerin olmasını sağlar. Ayrıca karaciğer rahatsızlıkları yüzünden meydana gelen deformasyonların da uzun vadede onarılmasını sağlar.

karanfilin faydaları

Karanfil veya karanfil tomurcukları diş eti ve diş rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar. Ağızdaki patojenlerin giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Sağlık sektöründe kullanımı da oldukça yaygındır. Diş macunu üretiminde kullanılan karanfil, ağızdaki bakterileri öldürür.

Sürekli ya da bazı zamanlarda baş ağrısı yaşıyorsanız karanfil ille bu ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Karanfille hazırlanan macuna kaya tuzu ekleyerek ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Ayrıca macun yapılan karanfil süte eklenerek de tüketilmektedir. Böylelikle baş ağrınız hızlı ve etkili bir şekilde giderilmektedir.

Kış mevsiminde yaşanan hastalıklara karşı karanfil tüketerek grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudunuzu daha güçlü hale getirebilirsiniz. Karanfil çayını isterseniz ağızda gargara yapabilir veya karanfil tohumu çiğneyebilirsiniz.

karanfilin faydaları

Sabahları uyandığınızda bir bulantı hissi oluşuyorsa ya da kusma isteği oluşuyorsa karanfil toz hale getirilerek balla karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. Başka bir yöntem ise karanfil çayı içmektir.

Karanfil Saçları Besler

Karanfil ile yapılan çay ya da macun düzenli bir şekilde tüketildiğinde saçların beslenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle mevsimsel dökülmelerde de azalma görülmektedir. Daha sağlıklı veya doğal saçlara kavuşmak için karanfil tüketilmelidir.

Sinir sistemini sakinleştirir veya oluşan stresin azalmasını sağlar. Böylelikle oluşan kaygıların da önüne geçilebilmektedir. Stres kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesi için karanfil tüketilmesi tavsiye ediliyor.

“Karanfilin Faydaları” yazımızı beğendiyseniz:

“Evde Diş Beyazlatma Teknikleri”

“Reishi Mantarının Faydaları”

“Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?”


2021-02-10

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir