KORONA GÜNLERİNDE İLİŞKİLER

İçindekiler

Koronavirüs salgını diğer insanlarla, ailelerimizle, evlerimizle ve iş yerlerimizle olan ilişkilerimiz de dahil olmak üzere hayatımızı önemli ölçüde değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Bu yazımızda korona günlerinde değişen ilişkiler konusunu irdelemek istedik.

Hepimiz yakınlarımızla görüşmenin normal yollarını unuttuk. Birçoğumuz da ailemiz, eşlerimiz, çocuklarımız, ev arkadaşlarımız, ve evcil hayvanlarımızla alıştığımızdan çok daha fazla zaman geçirdik.

Hem insanlarla normal teması kaybetmek hem de normalden çok daha yakın temasa geçmek stresli, endişe verici, korkutucu ve hatta dayanılmaz olabilir.

Sabır ve anlayış zamanı

korona günlerinde ilişkiler

Hepimizin belirsizlik içinde endişe duyduğu bir zamanda, ilişkilerimizdeki bu tür değişikliklerin üstesinden gelmek doğal olarak daha zordur. Bu yüzden, hem birbirimiz hem de kendimiz için ekstra sabırlı ve anlayışlı olmayı denemek zorundayız.

Yaptığımız eylemlerin çevremizdeki insanları nasıl etkileyebileceğinin farkında olmamız gerekiyor. Bazı ilişkilerimizde gerginliklerin olması kaçınılmazdır ama yine de toplumun tamamının iyiliği için mümkün olduğunca evde kalmalıyız.

Bununla birlikte, bir de madalyonun öteki yüzü var. Bazılarımız için -örneğin aile içi şiddet veya istismar ile yaşıyorsak- evde kalmak tehlikeli veya dayanılmaz olabilir. Böyle durumlarda fiziksel güvenliğimiz önce gelir ve evden ayrılmamız gerekebilir.

Sağlıklı İlişkileri Beslemek İçin Beş İpucu:

korona günlerinde ilişkiler

Zaman Ayırın – Arkadaşlarınızla ve ailenizle doğru bir bağlantı kurmak için zaman ayırın.

Dikkatinizi Verin – Hayatınızdaki kişiyi gerçekten anlayabilmek için telefonunuz, işiniz veya diğer ilgi alanlarınız gibi dikkatinizi dağıtacak şeylerden bir süre uzak durmak anlamına gelir.

Dinleyin – Gerçekten söylediklerini dinleyin. Onu anlamaya ve gerçek ihtiyaçlarına odaklanmaya çalışın.

Anlatın – Nasıl hissettiğinizi dürüstçe paylaşın ve net olun.

Sağlıksız İletişimleri Belirleyin – Sağlıksız iletişimleri tanımak ve belirtmek ilerlememize ve çözümler bulmamıza yardımcı olur.

Bu garip ve zor zamanda ilişkilerimizi korumak için ek yollar düşünmek ve virüsün yarattığı bazı ilişki sorunlarıyla biraz daha iyi başa çıkmaya çalışmak da önemlidir.

İletişimde olma zamanı

korona günlerinde ilişkiler

Bağlantıda kalmanın farklı ve yeni yollarını deneyin – Çevrenizle bağlantıda kalmak için telefonları, bilgisayarları ve yeni teknolojileri kullanın. Dostça, tanıdık bir ses duymak veya önem verdiğimiz kişilerden bir mesaj okumak, her zaman hayata ve insanlara daha bağlı hissetmemize yardımcı olur. Bu özellikle yalnız yaşayan insanlar için önemlidir.

Teknolojiye uzak olanlara yardım edin – Skype, Zoom ve WhatsApp gibi görüntülü görüşme sistemlerinde bazı insanlar kendine güvenmiyor veya rahat hissetmiyor. Ancak tanıdık bir yüz görmek her iki tarafın da daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Gençlerin ve konu ile ilgili bilgisi olanların bilmeyenlere öğretmesi gereklidir.

Yeni bağlantılar kurun – Bazılarımız tanıdığımız insanların ötesine geçmek, başkalarıyla yeni bağlantılar kurmak isteyebilir. Çevrimiçi topluluklar bunun için idealdir. Her zaman güvenli yerler olmadıklarını hatırlamaya değer olsa da böyle bir zamanda son derece destekleyici olabilirler. Çok sayıda çevrimiçi topluluk var ve bu salgın size hitap eden birkaç tane bulmak için iyi bir zaman olabilir.

Başkalarını desteklemek için bir araya gelin – Salgın sırasında zor durumda olan insanları desteklemek için oluşturulan yerel çabalara katılmak, destek verdikleri kişilerin yanı sıra destekçiler için de iyidir. Topluluklarımızdaki ve ötesindeki insanlara yardım etmenin ilham verici etkileri olacaktır.

Günlük bir rutine sahip olmak günlük yaşamlarımız üzerinde kontrolü kaybettiğimiz böyle zamanlarda kendimizi daha fazla kontrol sahibi hissetmemize yardımcı olabilir.

Beraber yaşayanlar için kural koyma zamanı

korona günlerinde ilişkiler

Alanlarınızı Belirleyin– Evin hangi bölümlerini farklı zamanlarda kimin kullanacağını belirleyin. Yalnız kalmak için alanlar yaratın.

Ev işlerini paylaşın – Temizlik ve yemek alışverişi gibi ev işlerini paylaşmak gereklidir.

Karşılıklı iletişim için bir zaman kararlaştırın – Her gün evdeki herkesin hissettiklerini dürüstçe söyleyebileceği bir zaman belirlemek ve buna uymak anlaşmazlıkları azaltacaktır.

Herkesin koronavirüs durumundan etkilendiğini, normalden daha endişeli ve belki de daha sinirli hissedebileceğini unutmamak önemlidir.

Er ya da geç tüm kısıtlamaların tamamen sona ereceğini unutmayın. Ancak bu süreçte fiziksel olarak topluma uzak, beraber yaşadığımız insana yakın olacağız. Sonuç olarak böyle bir sürecin gerçekten üstesinden gelmenin tek yolu bizi bir araya getiren şeyleri temel alarak sağlıklı bir şekilde konuşmamız, dinlememiz ve birbirimizle ilgilenmemizdir.

Korona günlerinde ilişkiler konusundaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz”


2020-06-27

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir