Sanatçı Mathieu Bories (Mateo) ‘in geleneksel İran halıları üzerine sprey boyayla yaptığı halıdaki yüzler portre çalışması son dönemde sanat dünyasında en çok konuşulan çalışmalardan biri oldu.

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler

Duvar Resimlerinden Halılara Uzanan Bir Yolculuk

Mathieu Bories (Mateo) halıdaki yüzler çalışmaları için nereden ilham aldığını şöyle açıklıyor: “12 yıldır sokaklarda resim yapıyorum. 2015 yılında Barselona’da bir misafirlik sırasında İspanya, Portekiz ve Mağrip’te sıklıkla gördüğümüz geleneksel Azulejos seramik tasarımını çalışmalarımda kullanmaya başladım. Bu renkli desenleri graffiti (duvar resimleri) çalışmalarıma eklemeye başladım ve bir sokak sanatçısı olarak ticari markam oldu. Dünyadaki farklı kültürlerin geleneksel el sanatlarına ve onların sembollerine büyük bir ilgi duymaya başladım. Geleneksel sanatları ve el sanatlarını resimlerim ve kentsel sanatımla ilişkilendirmenin bir yolunu aradım. Halılar, bulunabilecek en eski, görsel açıdan zengin ve anlamlı geleneksel sanatlardan biridir. Geleneksel olarak kadınlar tarafından dokunuyorlar, bu yüzden kadın portrelerini üzerlerinde temsil etmeyi seçtim.”

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler

“Halılar üzerine resim yapma fikrimi önce bir yıl kadar aklımda tasarladım. Hatta bazen sadece bir hayal olarak kalacağından korktum. Mümkün olup olmadığını, nasıl yapılacağını, hangi malzemeleri kullanabileceğimi düşünerek… Sonra nihayet sokak sanatı tekniklerimi bir duvar gibi halıya uygulamaya çalıştım. Sprey boya ile boyadım ve mükemmel çalıştı! Saydamlık ve gölgeleme tekniklerini kullandığım için yüzler, halının geleneksel deseniyle birleşti.”

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler

Simetriden Doğan Güzellik

“İnsan portrelerinin yanı sıra halılar da simetrik olarak oluşturulmuştur. İki element arasındaki sihirli simetriyi bulmaya çalışıyorum. Halının ortasındaki madalyonda gerçekten güzel bir şey görüyorum ki bu genellikle yüzün üçüncü gözünün yerine yerleştiriliyor.”

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler

Geçmiş ve Bugünün Birleştiği An…

“Eskiden çok daha materyalist bir insandım, fakat son yıllarda ruhani tarafımı beslemeye çalışıyorum. Her parçadan önce meditasyon yapıyorum ve bir ritüel gerçekleştiriyorum. Doğrudan değerli bir halının üzerine resim yaptığım için hata yapma hakkım yok – her çizgi ve hareket mükemmel olmalı.

Sonuçta ortaya Antik geleneksel zanaat ve kültür ile çağdaş kentsel sanatların harika bir karışımı çıkıyor. Bu ikiliği seviyorum: Geleneksel bir halıya insan unsuru ekleyerek derin varlığımıza, evrensel bilincimize dokunan bu çalışmalar, şu anda standardizasyon ve kitle kültürü ile yamyamlaşan kültürel kimliğimizi sorguluyor.”

Sanatçının eserlerinden bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler

Mathieu Bories (Mateo): Halıdaki Yüzler


Sayfalar: 1 2 3

2020-09-17

Bir cevap yazınE-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir