İçindekiler

The Ordinary markası geçtiğimiz yıllarda kozmetik ve cilt bakım sektörüne bir bomba gibi düştü. Satın alacağı kremin arkasını çevirerek içerik okuyan, aktif maddeleri iyi bilen, araştırmacı ve cildine önem veren insanların bir numaralı markası haline gelen The Ordinary, ilk bakışta kimya laboratuarı gibi karmaşık görünse de kısa sürede gerçek gücünü gösterdi. Çoğu markanın aşırı pahalıya sattığı aktif maddeleri (c vitamini, niacinamide, hyaluronic acid) temiz ve basit formüllerle tüketiciye ulaştırmayı hedefleyen The Ordinary bu amacına kısa sürede ulaştı. Parfüm ve esansiyel yağlar gibi cilde faydası olmayan ve tam tersine reaksiyonlara yol açan içerikler yerine tamamen çözüm odaklılar. The Ordinary cilt bakımı için alışveriş yapma şeklimizde devrim yarattı. Kanadalı marka sahneye çıkmadan önce, ucuz yüksek kaliteli ürünlere erişim çoğunlukla makyajla sınırlıydı.

The Ordinary’nin fiyatları rakiplerine göre çok daha uygun; örneğin Skinceuticals’ın yıldız ürünü Ferulic Acid serumu için 1000 TL’yi gözden çıkarmalısınız ama aynı ürünü The Ordinary’de çok daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Ürünler ve içerikleri ilk bakışta kafa karıştırıcı gözükebilir. Bazı ürünleri çok yüksek oranda aktif madde içerdiği için bilinçsiz kullanımı faydadan çok zarar verebilir. Ama biz size yardım etmek için buradayız. Klinik cilt bakımını evde kolayca kullanmanızı sağlayacak The Ordinary için size hazırladığımız rehberdeki ürünlere buradan ulaşabilirsiniz:

1-The Ordinary Kırmızı Peeling Maskesi – AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution

Markanın yıldızı olan bu peeling solüsyonu tiktok, youtube ve instagramı neredeyse tamamen ele geçirmiş durumda. Vampir yüz bakımı olarakta bilinen bu solüsyon rakiplerine göre çok daha yüksek oranda alpha hydroxy asit içermekte. Cildi soyarak lekelerden kısa sürede kurtulmanızı sağlarken, aktif kolajen üretimini destekleyerek kırışıklıklara karşı savaşmanızı sağlıyor. Yüzünüzde sadece 10 dakika tutmanız yeterli. Haftada bir yapacağınız bu uygulamayla 30 gün içerisinde sonuç alabilirsiniz. Bu arada sık sık duyduğunuz Laktik asit, glikolik asit, salicyclic asit gibi asitlerden korkmanıza gerek yok. Yüzümüz de 5.5 PH değeriyle hafif oranda asidik bir yapıya sahiptir. PH oranı fazla yüksek ürünler cilde zarar verir fakat PH oranı düşük yani asidik ürünler doğru kullanıldığında cildinizde mucizeler yaratabilir.

2-The Ordinary Anti-aging – Buffet

Buffet Ordinary’nin beğenilen serumları arasındaki haklı yerini kısa sürede aldı. Bu formül, aynı anda birden fazla yaşlanma belirtisini azaltmayı hedefler. Üzerinde oldukça uzun süren klinik deneylerin yapıldığı patentli bir dizi aktif madde teknolojisini birleştirir. Matrixyl ™ 3000 peptit kompleksi, SYN ™ -AKE peptit kompleksi gibi ileri nesil peptitlerle güçlenen bu serum hemen hemen her cilt tipine uygun.

3-The Ordinary Caffeine Solution 5% + EGCG

Göz altı torbalarından, morluklarından yakınıyorsanız ve şimdiye kadar kullandığınız pek çok ürün size hayal kırıklığı yaşattıysa mutlaka The Ordinary’nin kafein solüsyonunu denemenizi tavsiye ederim. Bu hafif dokulu formül, yeşil çay yapraklarından yüksek oranda saflaştırılmış Epigallocatechin Gallatyl Glucoside (EGCG) ile takviye edilmiş son derece yüksek (% 5 konsantrasyonda) kafein içerir. Bağımsız çalışmalar, kafein ve EGCG’nin topikal kullanımının, göz çevresinde şişkinlik ve koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek çalışmalar, kafeinin selülit görünümünü de azaltabileceğini göstermiştir.

4-The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%

Şu anda dermatologlara göre piyasadaki en iyi leke giderici solüsyon olarak kabul edilen niacinamide ve çinko karşımı bu serum özellikle inatçı lekelerden kurtulmanızda size oldukça yardımı dokunabilecek bir ürün. Niacinamide (Vitamin B3) cilt lekelerinin ve ciltteki tıkanıklığın görünümünü azaltmakta etkilidir. % 10’luk yüksek bir konsantrasyon içerir. Formül sebum aktivitesinin görünür yönlerini dengelemek için çinko tuzu ile desteklenir. Yağlı ciltlerinde güvenle kullanabileceği bir serumdur.

5-Marine Hyalüronik Asit Nemlendirici Serum

Hyalüronik Asit (HA) son dönemlerde adına çok sık rastladığımız oldukça popüler bir aktif maddedir. Ağırlığının neredeyse bin katı kadar nemi içinde hapsedebilen HA molekülü kuru ciltlerin en sadık dostu olmaya aday. Ayrıca retinol ve soymalar yüzünden kabuk kabuk olan ciltleri de kısa sürede eski sağlıklı bariyerlerine kavuşturuyor. Fakat bu sıradan bir HA serumu değil. Daha önce kullandıysanız HA serumlarının bir kötü tarafının aşırı derecede yapışkan bir dokuya sahip olmaları olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden makyaj altında kullanılması imkansız ve ciltte bıraktığı yapış yapış his pek hoş değildir. Bu formülasyon ise ultra hafif dokusuyla makyaj altında bile rahatlıkla kullanabileceğiniz ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Formül, cilt dostu deniz bakterileri, Hawaii kırmızı yosunları, Antarktika deniz kaynaklarından gelen Glikoproteinler, mikro-filtreli mavi-yeşil yosunlar ve sağlık-destekleyici amino asitten elde edilen exopolisakaritler içerir.

6-Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%

Piyasadaki oldukça pahalı c vitamini serumlarına rakip olarak tanıtılan bu krem, C vitamini serumları ile ilgili bildiğiniz her şeyi size unutturacak. C vitamini, cilt tonunu aydınlatan ve yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltan çok etkili bir antioksidandır. Fakat iki negatif özelliğini gözardı edemeyiz. Birincisi C vitamini yani L-Ascorbic Acid çok zor stabile olan bir maddedir dolayısıyla çok kısa sürede bozulur. Çok fazla para vererek aldığınız c vitamini serumları ne yazık ki henüz siz ürünü bitiremeden bozulur ve cildinizde kötü reaksiyonlara sebep olabilir. Buna çözüm olarak çoğu marka serumlarının ph değerini aşırı derecede düşürür ve c vitaminin ömrünü uzatmaya çalışır. Ne yazık ki ph değeri çok yüksek bir ürün nasıl ciltte sorunlara yol açıyorsa çok düşük bir değer de aynı şekilde zarar verebilir. Ciltte kızarıklık ve hassasiyet yaratır.

Nasıl yaptılar bilemiyorum ama The ordinary C vitaminini stabil bir halde bozulmadan krem formunda 4.5 ph ile formüle etmeyi başardı. Artık korkmadan C Vitaminini kullanabilirsiniz. Son bir uyarı: C vitamini kullandığınız dönemlerde güneş kremini ihmal etmeyin.

7-The Ordinary 100% Plant-derived Hemi Squalane

Hemi-Squalane, şeker bazlı hammaddelerin fermantasyonundan üretilen bir hidrokarbondur. Squalane ve Hemi-Squalane, cilt esnekliği ve esnekliği zayıflatan hidrasyon kaybını azaltmaya yardımcı olabilecek mükemmel ve komedojenik olmayan doğal bir yağdır. Bununla birlikte, düşük moleküler ağırlığı nedeniyle, Hemi-Squalane cildinize ve saçlarınıza çok daha fazla nüfuz eder. Yağlı bir his bırakmaz. Özellikle boyadan ve fönden yıpranmış saçlarda çok etkilidir.

8-The Ordinary 1.2 Serum Foundation

Fondötenlerinizin cilt bakım ürünü kalitesinde olmasından hoşlanıyorsanız bu fondöten tam size göre. Bu formatta kullanılan pigmentler zengin, yüksek oranda kapatıcılık sağlarken son derece doğal bir görünüm sağlar. Hafif ve akışkan serum yapısıyla ince çizgilere dolmayan bu ürün her yaş grubunun severek kullanacağı bir baz üründür.

9-The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane

The Ordinary ürün yelpazesinde benim favori serumum. Dermatologlardan reçeteli olarak alabileceğiniz retinol kremleri dışında piyasada bulabileceğiniz en kuvvetli retinol serumu olmasına rağmen squalane ile beraber formüle edildiği için iritasyon riskini oldukça azaltıyor. Bu susuz çözelti, ince çizgilerin, güneşin cildimize verdiği hasarın ve genel cilt yaşlanmasının görünümünü azaltabilen bir bileşen olan% 0,5 saf Retinol içerir. Retinol (A Vitamini) üzerinde en çok klinik deney yapılmış ve en etkili anti aging vitaminidir. Kapsamlı bir şekilde üzerinde çalışılmış olsa da, cildi oldukça tahriş eder. Retinol kullananlar bu sorunu iyi bilirler. Kırmızı kabuk kabuk bir dönemden geçtiğiniz bu sürece Retinol tolerans süreci denir. Retinol’ün görünür etkilerini cilt tahrişine neden olmadan taklit eden daha yeni teknolojiler mevcuttur. Bunların arasında şu an birinci sırada bu serum bulunuyor.

10-Derin Kırışıklıklar için Matrixyl 10% + HA

Dermatoloji trendlerini yakından takip ediyorsanız Matrixyl’i mutlaka duymuşsunuzdur. Matrixyl ™, Fransa’da Sederma Inc. tarafından geliştirilmiş patentli bir peptid bileşimidir. Bu oldukça etkili bileşimin statik ve dinamik kırışıklıkların görünümünü azalttığı gösterilmiştir. Bu formül, özel bir Hyaluronik Asit dağıtım sisteminde ağırlıkça % 10 kombine konsantrasyonda iki nesil Matrixyl ™, Matrixyl ™ 3000 ve Matrixyl ™ synthe’6 ™ içerir. Matrixyl ™ 3000’deki peptit, palmitoil tetrapeptit-7’dir ve Matrixyl ™ synthe’6 ™ içindeki peptit, palmitoil tripeptit-38’dir. Kulağa fazla bilimsel geliyor farkındayım. İşin kimya yönü sizi sıkıyorsa ve sonuç odaklıysanız size söyleyebileceğim tek şey eğer The Ordinary’den tek bir ürün almayı düşünüyorsanız bu serum ile başlayın. Özellikle kırışıklıklarla başınız dertteyse bu formülasyon en yakın dostunuz olacak.2020-09-16

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir