Yanığa ne iyi gelir ile ilgili olarak oluşan cilt yanıklarını evde doğal yöntemler uygulayarak tedavi etmek mümkün.

Yanığa Ne İyi Gelir?

C VİTAMİNİ

yanığa ne iyi gelir

C vitamini yalnızca hastalıklara karşı değil cilt yanıklarına karşı da oldukça etkilidir. Cildinizin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan C ve E vitaminlerinde kolajen etkisi bulunduğun ciltteki yanan bölgenin iyileşmesini hızlandırarak cildinizin onarılmasına da yardımcı olur. Bu kapsüller eczaneden temin edilebilir. Kapsülleri kırarak yanmış bölgeye uygulayabilirsiniz.

BUZ TEDAVİSİ

yanığa ne iyi gelir

Ciltteki yanıklar için ilk akla gelen şey buz tedavisidir. Fakat yanan bölgeye buz uygulandığında bu bölge tahriş olacaktır. Bu yüzden soğuk su uygulanması daha doğru olacaktır. Soğuk suda yanan bölgeyi yaklaşık 15 – 20 dakika süre ile beklettiğinizde acı azalacaktır.

LAVANTA YAĞI

yanığa ne iyi gelir

Birçok cilt sorununda lavanta yağının tedavide etkisi vardır. Ayrıca yanık tedavisinde de uzun yıllardan beri kullanılıyor. Lavanta yağı, yanıktaki sızlamanın hafiflemesini sağlayarak yanığın da hızlı iyileşmesini sağlar. Yanmış bölgeye hafif şekilde uygulanmalıdır.

ALOE VERA

yanığa ne iyi gelir

Yanıklarda uygulanan bir başka tedavi yöntemi de aloe vera tedavisidir. Aloe verada pek çok cilt sorunu için tedavi edici bir özellik bulunmaktadır. Aloe vera bitkisinden küçük bir parça koparılarak içinde bulunan su ile beraber yanan bölgeye uygulanır. Böylece yanmış bölgede hızla bir iyileşme görülecektir.

HİNDİSTAN CEVİZİ

yanığa ne iyi gelir

Hindistan cevizi yağı da yanık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Hindistan cevizinde E vitamini değeri yüksektir. Bu yüzden Hindistan cevizi yağının da yanıklarda iyileştirici etkisi oldukça yüksektir. Hindistan cevizinin antibakteriyel ve antiseptik etkisinden dolayı yanan bölgeye biraz limon suyu ile beraber uygulanmalıdır.

DİŞ MACUNU

yanığa ne iyi gelir

Yanıkların tedavisinde diş macununu etkili bir yöntemdir. Diş macunundaki bileşenler yalnızca yanıklar için değil arı sokması durumunda da kullanılarak ağrının önlenmesi sağlanır. Yanıkların üzerine diş macunu uygulayarak yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanır.

YULAF EZMESİ

yanığa ne iyi gelir

Cildi sakinleşerek yatışmasını sağlayan bir diğer faktör de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi, ufak yanıklarda tedavi için kullanılabilir. Bir kase içerisinde su ile birlikte ezilerek yanan bölgeye uygulanabilir.

KARBONAT

yanığa ne iyi gelir

Karbonat ile de yanmış bölgelere müdahale edilebilir. Bir kaba su ve karbonat doldurup yanan bölgenize uyguladığınızda oluşabilecek iltihap ve tahrişin önüne geçebilirsiniz.


2021-01-24

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir