Yüksek tansiyon yaşamsal fonksiyonlar için tehlikeye oluşturan ve ciddiye alınmalıdır. Tansiyonun yükselmesi sonucu meydana gelen hipertansiyon rahatsızlığı felç, kalp krizi veya beyin ölümü gibi birçok rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden yüksek tansiyona ne iyi gelir konusunda sağlığa zararlı şeylerden uzak durmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

LİMON

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Tansiyonun dengelenmesi için en etkili besin kaynaklarından birisi limondur. Limon, kan basıncını dengeler. İçerisinde bulunan C vitamini değeri çok yüksektir. Sabahları aç karnına bir bardak suyun içine sıkılarak içildiğinde tansiyonun yükselmesini engelleyecektir.

EGZERSİZ

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Yüksek tansiyonu önleyebilmek için yapılması gerekenlerin başında spor gelmektedir. Tempolu bir şekilde yapılacak yürüyüş hem yüksek tansiyona hem de birçok rahatsızlığa karşı iyi gelecektir. Yapılan bazı araştırmalarda yürüyüş yaparak kan basıncının düştüğü gözlemlenmiştir. Böylelikle kalbe oksijen daha hızlı gidecektir ve kalp sağlığınız için oldukça yararlıdır.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Karpuz çekirdekleri birçok rahatsızlık için iyi gelmektedir. Bunlardan birisi de yüksek tansiyondur. Karpuz çekirdekleri kurutularak tüketildiğinde yüksek tansiyonun önüne geçerek kan basıncının düşmesin, sağlamaktadır. Belirli zaman aralıklarında 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş karpuz çekirdeği tükettiğinizde vücudunuzu yüksek tansiyona karşı korumuş olursunuz.

SOYA

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Karpuz çekirdeğinin yanı sıra soya da yüksek tansiyona iyi gelen besinler arasında yer alır. Yapılan araştırmalara yüksek tansiyondan şikayetçi olanlara baharat yerine soya tüketmeleri önerilmiştir.

SARIMSAK

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Sarımsağın yüksek tansiyona iyi geldiği pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Çiğ olarak tüketebileceğiz sarımsağı ayrıca pişirerek yemeklerinize de ekleyebilirsiniz. Günde bir diş tüketilecek sarımsak yüksek tansiyona iyi gelecektir.

MUZ

yüksek tansiyona ne iyi gelir

Muzun potasyum değeri oldukça yüksektir. Muz, sodyum değerini düşürerek yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Ayrıca süt gibi yüksek protein içeren besinler de yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonunuzu dengeler.

DERİN NEFES ALIN;

Tüm bu besin kaynaklarının yanında yüksek tansiyona karşı yapılacak başka bir yöntem de derin nefes almaktır. Burnunuzdan alacağınız erin bir nefes stres hormonlarının normale dönmesini sağlayacaktır. Böylelikle renin enzimi de düşerek yüksek tansiyonun normale dönmesi sağlanacaktır.

Potasyum içeren besinlerden birisi olan mutlaka düzenli olarak tükettiğiniz besinler arasında bulunmalıdır. Patates ile beraber kuru üzüm ve kurutulmuş erik de yüksek tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olacaktır.


2021-01-23

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir