Eski Türk filmlerinden hatırladığımız iş yerine ve okullara sefer tasıyla yemek taşıma geleneğimiz pandemiden sonra tekrar hız kazanmaya başladı. Japonya’da ise Bento Box denilen bu gelenek yüzlerce yıldır hiç hız kaybetmeden popülaritesini sürdürmekte. Bento Box’lar bizim alışık olduğumuz tarzda bir sunum yerine ultra sevimli ve zahmetli küçük iştah kutuları. Bu kutuları sadece küçükler için sanmayın. Yetişkin erkeklerin eşleri de her sabah kocalarına bu sevimli Bento Box’ları hazırlıyorlar. Bunların arasında en dikkat çekeni Japon anne Etoni Mama ve çocukları için hazırladığı birbirinden sevimli okul yemekleri.


Gurme Bento: Daha ciddi ve zengin tabakadan Japonlar da Bento’dan vazgeçmiyor ve premium gurme bento servislerini kullanıyorlar. Japonya’da bento bir yaşam tarzı.


Dünyanın neresinde olursa olsun çoğu çocuk yemek seçer. Sadece tatlı yemekten, tabağa değen herhangi bir şeyi yemeyi reddetmeye, belirli gıdalardan dolayı geri dönüşü olmayan tam bir öfke nöbetine girecek kadar nefret etmeye kadar. Bu nedenle, çocuğunuzun yaptığınız yemeği sevmesini sağlamak, ebeveynliğin en zor işlerinden biridir.

Ancak Japon bir anne üç çocuğu için aşçılık becerilerini yepyeni bir seviyeye taşıyor. Etoni Mama, 12, 10 ve 8 yaşındaki çocuklarına, bento box’ları için özel tasarladığı sevimli okul yemekleri ile internette viral oldu. Çocukların yemek krizlerine yaratıcı çözümlerle son veren anne profesyonel şeflerin bile hayranlığını kazanmış durumda.

İnanılmaz bir şekilde, Tokyolu annenin yemek sanatıyla ilgili önceden eğitimi yok, ama kesinlikle bir “Kyaraben” ustası.

Kyaraben, gerçek insanlar ve film karakterleri gibi görünecek şekilde bir araya getirilmiş eğlenceli yiyecekler içeren ayrıntılı bir bento düzenleme sanatıdır. Japonlar bento ve kyaraben için saatlerini harcamaktan hiç çekinmezler. Bento kültürü Japonya’da her tür ilişkinin içine işlemiştir. Örneğin okulda hoşlandığınız biri varsa bir gece önceden ona romantik bir bento kutusu hazırlayıp üzerine isminizi yazarak dolabına bırakırsınız. Eğer platonik aşkınızı öğlen saatlerinde sizin bentoyu mideye indirirken görürseniz bu onun da sizden hoşlandığı anlamına gelir. Eğer duygularınız karşılıksızsa bento box’unuzu platonik aşkınızın yakın arkadaşı yer.

Etoni Mama evlendiği eşini de taa lise yıllarında hazırladığı Bento Box ile tavlamış. Şimdi de saatlerce uğraşarak her sabah çocuklarının gönlünü kazanmaya devam ediyor. Etoni Mama’nın hem çocuklar hem de yetişkinler için harikalar yaratan yemek başyapıtlarını sizler için derledik:
Etoni Mama Instagram hesabını incelemek için:


2020-10-07

Bir yanıt yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir