İçindekiler

Merhaba İnternet sakinleri,
Karantina Günlükleri serimizin 5. yazısına sefalar getirdiniz. Akli dengenizin emniyet kemerlerini taktıysanız vakit kaybetmeden konuya girelim.

Karasawa Doxxing Destanı

Doxlama (doxxing) Vikipedi tanımı: Doxlama veya doxx (“dox” tan, İngilizce belgeler kelimesinin kısaltması), bir kişi veya kuruluş hakkında özel veya tanımlayıcı bilgileri (özellikle kişisel olarak tanımlayıcı bilgiler, kimlik, adres bilgileri vb.) araştırmak ve kamuya ait platformlarda yaymaktır. Bu bilgileri elde etmek için kullanılan yöntemler arasında herkese açık veritabanlarında ve sosyal medya sitelerinde (Facebook, Instagram gibi) arama, bilgisayar korsanlığı ve sosyal mühendislik yer alır. İnternet yasa dışı kanun infazcılığı ve hacktivizm ile yakından alakalıdır. Doxlama; zarar verme, taciz, çevrimiçi aşağılama, sosyal medya linçleri, gasp, zorlama, iş analizi, risk analizi, hukuki uygulamalara yardımcı olmak veya adaletin yasa dışı infazcılığı gibi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilebilir.

İnternet tarihinin en büyük siber zorbalık destanını anlamak için olayların çıkış noktası olan web sitesine yürümeliyiz. Hikayemiz 2009 yılında Japonya’nın en şirin web sitelerinden (!) 2chan’de başladı. Peki 2chan nam-ı diğer futaba chan nedir?

2chan’e girip sağ çıkabilenlere devletimiz madalya versiin 🙂

4chan: böl 2’ye çarp 1000000’la

sonuç: 2chan

Anonymous olarak bilinen hacker grubunun gerçekleştirdiği siber saldırılar sonrasında 4chan sitesi sık sık dünyanın pek çok ülkesinde haber programları tarafından konuşulmaya başladı. Bir kaç amca ve teyze yuvarlak masa etrafında oturup analiz etmeye çalıştıkları bu fenomeni anlamaya çalışırken çoğu zaman yörüngeden çıkıp Jüpiter’e kadar uçmaktaydılar. Sitenin hakkını kanımca sitenin uzun soluklu vatandaşlarından başka kimse veremez. 4chan bir çeşit imaj paylaşım sitesidir. 90’larda dizayn edilmiş gibi gözüken bu sitede çeşitli alt kollar bulunmaktadır. Anime ve manga gibi konuların dışında sadece edebiyat veya origami paylaşabileceğiniz oldukça kaliteli kanallar mevcuttur. İlk bakışta oldukça zararsız ve sıradan gözüken bu site yıllardır pek çok butthurt komplo teorisyeninin çabaları sonucu bugün internetin en kötü şöhretli ortamlarındandır.

İnternetin en korkunç meme’lerinden b board doğumlu meşhur lolcats. Titremeye başladınız mı?

4chan gelmiş, hoş gelmiş….leey leey lümü lümü leey

4chan’ın bu ünü kazanmasındaki en büyük etken random bölümünden ulaşabileceğiniz /b/ board yani bastards kanalıdır. Bir imaj paylaşım sitesi olan 4chan’de açılan zincirler (threads) arşivlenmez ve herkes anonim yani Anonymous’tur. (Bu yüzden bazı seme gazeteciler bütün 4chan sitesi sakinlerinin Anonymous hacker grubuna dahil olduklarını iddia etmişlerdi. Kimseye acımam da bilim ve matematik alt kolunda takılan zavallı nerd üyelere acırım aah aah) Popüler olamayan thread’ler kendiliğinden yok olur. Dolayısıyla sitede popüler bir thread yaratmanın yolu bir kaç faktörden geçer. Ne kadar iğrenç, grotesk veya komik olursanız eseriniz o kadar uzun soluklu olur. Bugün internette hepinizin bildiği lolcats gibi meme’lerin neredeyse tamamının doğum yeri 4chan b kanalı denen vahşi ormandır. Daha fazla bilgi edinmek için We are a Legion belgeselini tavsiye ederim. 11.37’den itibaren 4chan’e yürümüşler.

Bir chan var chan’dan içerü…

4chan ve Japon muadili 2chan’i anlamanın yolu onu bizzat deneyimlemekten geçer. Ama bizim dükkanda yalan yok sevgili okurlar. Eğer politik hassasiyetleriniz, kırmızı çizgileriniz veya alıngan ince bir deriniz varsa 4chan vatandaşları sizi sabah kahvaltısında yerler. Kırmızı çizgilerinizi ise dar ağacınız yapıp sizi en yakın vinçten sallandırabilirler. Fakat ayaklarınız yere sağlam basıyorsa dostlarınız sizi 4chan’de bekliyor olacaktır. Örneğin ben kendim bu işlerden hiç anlamam. Youtube navigasyonunu bile zor beceriyorum ama yıllardır netten tanıdığım bir arkadaş var. Biz kendisine kısaca Pakize diyelim. Buraları Pakize’nin ağzından dinleyelim:

Karantina Günlükleri
Pakize’nin temsili resmi…

“Sosyal engelli bir dinozor olarak ben Pakize Roketsavar, internetin arka bahçesi diyebileceğimiz 4chan’de büyüdüm. 4chan her neslin en parlak beyinlerini, en büyük trollerini ve en aşağılık iğrenç mahlukatlarını aynı çatı altında bulabileceğiniz bir labirenttir. Aşırı sağcı neo naziler, pedofili eğilimli japon liseli kız hastası misojenişt inceller, matematik dehaları, sanatçı ruhlular, humanistler, şairler, gözünüzün yaşına bakmayacak adi troller hepsi ama hepsini 4chande bulabilirsiniz. 4chan ve Encyclopedia Dramatica gibi mekanlar bana hiç bir şeyi ciddiye almayan nihilist bir karakter gibi gözükürken, inandığım değerler uğruna nasıl mücadele edebileceğimi öğretti. Dildo resimleriyle dolu bir siteden daha azını bekleyemezsiniz. Sonunda pek çok weaboo (japon özentisi beyin hasarlı kişi) gibi 3-5 arkadaş kendi manga, rpg, anime, bilgisayar oyunu forumumuzu kurduk. Tamamen şans eseri diyebileceğim bir şekilde Asyalılarla aramızda bir köprü kuruldu.” Pakize’nin sözleri burada son buluyor…

Yok böyle değil tam olarak…

Japonya’da internet semaları pek kawaii değildir…

Çünkü Japon internet kullanıcıları internetin ingilizce konuşulan bölümlerinde hemen hemen hiç takılmazlar. Japonya’da Facebook neredeyse hiç kullanılmaz. Japonlar 4chan’de falan takılmaz dolayısıyla sağlam japoncanız yoksa internetin japon bölümü size sonuna kadar kapalıdır. Damsız veya damlı giremezsiniz. Ama ada sakinleri Pakize’yi bir şekilde sevmiş olsalar ki onların yardımlarıyla uzun yıllardan sonra Pakize 2chan’e dalmış. Ve evet 2chan’in yanında “korkaaaaanç” dediğimiz 4chan sitesi Disney çizgi film kanalı gibi kalıyordu. Pakize 2chan’de genel olarak “disruptor” olarak takılıyordu. Siyaset gibi pek çok konuda şu şekilde araya girip:

Düzeni bozmak ve threadleri gasp etmekten hoşlanıyordu. Çünkü insanların birbirlerini linç ettiği ve hedef gösterdiği bazı threadler, içinde doğduğu kendi ülkesinde yaşanan sosyal medya linçleri yüzünden Pakize’de mide asidi etkisi yaratıyordu. Oda “cringe of gelin”den aparttığı videolarla ortamı güzelce eğlendiriyordu / verem ediyordu. Ama bir şekilde de seviliyordu.

Anonim takıl ve hayatta kal!

Pakize anonim takılsa da çoğu cümlelerini Google translate ile türkçeden japoncaya çevirdiği için kendine has tarzıyla threadleri hemen tanınıyordu. Bilmiyorsanız uyarayım Google translate Japoncada leştir leşş. Çok başarısız.

https://www.youtube.com/watch?v=Wvbos8SXqFo

Pakize’nin çeviriler manasız bir David Lynch / Kayıp Otoban silsilesi olarak siteyi işgal ediyordu. Çünkü kanımca Japon kültürü ve Türk kültürü birbirine oldukça benzemekte. Bakınız onlar da robot bilimlerinde çok iyi.

Kabuslarımın başrol oyuncusu Hiroshi ve kankietosu Geminoid.

E biz Türkler de robot konusunda oldukça ilerlemiş durumdayız:

E müzik zevki desen biz Türkler de türkü söyleyen amcaları seviyoruz:

Hilmi Chan Kawaaii!!

E Japonlar da türkü söyleyen amcaları seviyor:

Hilmi Şahballı’yı da alın gruba ulan! Öttürür hepinizi…

Bizde de seksi çılgın tarikat liderleri var:

Onların Peder Jean Marie’de azımsanacak gibi değil İnşallah, Maşallah:

Hal böyle olunca Pakize sitede zaman geçirmeye başlamış ve 2009 yılında patlayıp günümüze kadar gelen internet tarihinin en büyük linç kampanyasının sessiz ve dehşet dolu tanıklarından biri olmuştur.

Avukat Karasawa’nın bitmek bilmeyen mücadelesi…

Karantina Günlükleri

Yıllar içerisinde neredeyse Japon netizenleri için milli bir spor haline gelen “Karasawa’yı hayattan bezdirelim.” oyunlarının aslında pek gülünecek tarafı yoktur. Hikayemiz 2009 yılında Taichi Yagami (digimon karakteri) kod adlı bir lise öğrencisinin 2chan’de takılmaya karar vermesiyle başladı. Taichi 2chan’de sık sık karşınıza çıkabilecek şekilde ırkçı saldırılar veya tatsız sataşmalarla 2chan kullanıcılarının sohbetlerinin tadını kaçırmaktan hoşlanan basit bir trolldü. Alışılmadık olan şey ise Taichi’nin anonim takılmak yerine sabit bir takma isim tercih etmesiydi.

Kotehan bir nedir?

Japonların “kotehan” dediği bu takma isimler özellikle 2chan gibi forumlarda oldukça riskli bir tercihtir. Birincisi kolaylıkla tanınıp mimlenmenizi sağlar. İkinci olarak diğer kullanıcılara söylediği sözlerden gurur duyduğunu ve şaka değil gerçekten insanlara hakaret ettiği mesajını gönderir. 2chan’in ölümcül günahlarını kafasına göre işleyen acemi arkadaşımız yine de fazla karşı saldırıya uğramadan takılıp gidiyordu. Ne de olsa çoğu 2chan kullanıcısı da troll olduklarından, can sıksa da Taichi’ye tolerans gösteriyorlardı. Ta ki sadece 2chan’de değil tüm Japon kültüründe tabu sayılan bir hareket sergilemeye karar verdiği güne kadar.

Japonya’da en ölümcül günah: kendini övme… flex flex flex…

Yaklaşık üç senedir forumdaki insanları bezdiren ve üniversite eğitimi olmayanları aşağılayan söylemlerinden sonra Taichi nihayet prestijli bir üniversiteden aldığı kabul mektubunu forumda paylaşmaya karar verir. Her ne kadar önlem olarak kazandığı üniversitenin adını ve kendi adını gizlese de, mektubun fotoğrafını siteye koyduktan sonra sitenin doxx manyağı üyeleri harekete çoktan geçmiştir. İnanılmaz bir şekilde mektubun yazım dilinden karşılaştırmalı olarak önce üniversitenin adını buldular. Daha sonra Taichi’nin 3 senedir gönderdiği mesajlardan çıktığı okul gezilerinin tarihlerini ve katıldığı üniversite kulüplerini öğrendiler. Sonunda eleme ve avlama yöntemiyle yaklaşık 4 saat içerisinde Taichi’nin gerçek adı, yaşadığı şehir, ailesinin tüm fertleri, sosyal medya hesapları, ev adresi, kendisinin ve ailesinin telefon numaraları, hatta lise yıllığı bile sitede yayılmaya başladı. Ne yazık ki 3 yıllık trollük macerasından sonra eğlence bitmiş ve Taichi kıskıvrak ele geçirilmişti.

Karantina Günlükleri
Taichi Yagami..Gerçek adıyla Hasegawa. Her yaştan fotoğraflarını buldular çocuğun…

Liseli Hasegawa

Gerçek adı Hasegawa olan bu genç öğrenci kısa sürede hem sosyal medyada hem de okulunda, yaşadığı kentte görülmemiş bir linç silsilesine maruz kaldı. Bütün aile üyeleri ölümle tehdit edilen ve sırf eğlencesine okuluna onun adına bomba ihbarları yapılan Hasegawa durumdan kurtulmak için küçük bir avukatlık ofisi olan Koushin hukuk bürosundaki Takahiro Karasawa adında bir avukattan yardım istedi. Bir anlamda kendini kurtarmış olsa da ne yazık ki farkında olmadan avukatın ipini çekiverdi.

Karantina Günlükleri
Soldaki 2chan kurucusu Nishimura, sağdaki ise bahtsız avukatımız Karasawa. Bir televizyon programında didişirlerken..

Karantina Günlükleri’nin 6. yazısında

Dünyanın en bahtsız bedevi insanı: Avukat Takehiro Karasawa’nın hikayesine devam edeceğiz…

Karantina Günlükleri
Avukat Takehiro Karasawa

Karantina Günlükleri yazı dizisinin diğer bölümleri:

“Karantina Günlükleri: Bölüm 1“
“Karantina Günlükleri: Bölüm 2”
“Karantina Günlükleri: Bölüm 3”
“Karantina Günlükleri: Bölüm 4 “
“Karantina Günlükleri: Bölüm 6”


2020-10-30

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir