İçindekiler

Yükselen sıcaklıklar modunuzu düşürmesin! İster evinizde ister dışarıda sıcağı yenmeye çalışıyor olun, yapacağınız bazı değişiklikler, klimasız serinlemek için size yardımcı olabilir.

İşte klimasız serinlemek için uygulayabileceğiniz 10 ipucu:

1. PERDE VE JALUZİLERİNİZİ KAPALI TUTUN

klimasız serinlemek

Yaz güneşinin bir kısmının içeri girmesine izin vermek cazip gelebilir, ancak bunu yapmak evin içindeki sıcaklığın da artmasına neden olur. Araştırmalara göre, istenmeyen ısının yüzde 30 kadarı pencerelerden giriyor, bu yüzden perdeleri kapalı tutmak size yardımcı olabilir.


SİZİN İÇİN BİR ÖNERİ:

KOÇTAŞ PVC JALUZİ

2. KLİMASIZ SERİNLEMEK İÇİN İÇERİDE HAVA AKIMI OLUŞTURUN

klimasız serinlemek

Evinizin ters taraflarında pencereler varsa içeride hava akımı oluşturarak sabahları ve akşamları rüzgarın serinliğinden daha fazla yararlanabilirsiniz. Eğer bu esintiyi doğal bir şekilde sağlayamıyorsanız havanın içeri girdiği pencerenin önüne küçük bir fan yerleştirin ve karşı pencerenin önüne de dışarı bakacak şekilde bir fan yerleştirin.


SİZİN İÇİN BİR ÖNERİ:

KOÇTAŞ VANTİLATÖR

3. FANLARINIZI KONTROL EDİN

klimasız serinlemek

Tavan vantilatörünüz varsa, saat yönünün tersine döndüğünden emin olun, bu aşağı doğru bir esinti yaratmanıza yardımcı olur ve serin havanın aşağıda kalmasını sağlar. Kışın, havayı yukarı doğru itmek ve sıcak havayı dolaştırmak için fanlar saat yönünde dönmelidir.


SİZİN İÇİN BİR ÖNERİ:

KOÇTAŞ TAVAN VANTİLATÖRÜ

4. KLİMASIZ SERİNLEMEK İÇİN SICAK SU TORBASI KULLANIN

klimasız serinlemek

Hava, rahat uyuyamayacak kadar bunaltıcı olduğunda, bir sıcak su torbası alın ve buzlu suyla doldurun. Tüm vücudunuzu serinletmek için ayak bileklerinizin veya dizlerinizin altına yerleştirin.


SİZİN İÇİN BİR ÖNERİ:

KOÇTAŞ SICAK SU TORBASI

5. KOZMETİK ÜRÜNLERİNİZİ BUZDOLABINDA SAKLAYIN

klimasız serinlemek

Losyonunuzu, yüz toniğinizi, aloe jellerinizi, parfümünüzü, nemlendiricinizi ve göz kremlerinizi buzdolabında saklayın. Bunları soğuk tutmak yalnızca uyguladığınızda sizi soğutmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle sıcak veya nemli bir iklimde yaşıyorsanız bazı ürünlerin raf ömrünü uzatmaya da yardımcı olabilir.

6. KLİMASIZ SERİNLEMEK İÇİN NABIZ NOKTALARINIZI BULUN

klimasız serinlemek

Nabız noktaları, vücudunuzun cildinizde nabzınızı hissedebileceğiniz bölgeleridir. Bu noktalarda kan damarları yüzeye yakın konumlandırılmıştır. Nabız noktalarına buz veya soğuk bir bez sürmek içten dışa serinlemenize yardımcı olabilir. Nabız noktalarınızı boynunuzda, bileklerinizde, dirsek ve dizlerin iç kısımlarında, ayaklarınızın üst kısımlarında, ayak bileklerinizin iç kısımlarında, iç uyluklarınızda ve kulaklarınızın hemen önünde bulabilirsiniz.

7. NEMLİ ÇARŞAFLARDAN YARDIM ALIN

klimasız serinlemek

Bir çarşafı ıslatın, ardından açık bir pencereye asın. İçinden geçen sıcak hava, tabakada bulunan suyu buharlaştırarak bir soğutma hava akımı oluşturur.

8. KLİMASIZ SERİNLEMEK İÇİN YATAK ÇARŞAFLARINIZI SOĞUTUN

klimasız serinlemek

Çarşaflarınızı perde olarak kullanmak yerine üzerinde uyumayı tercih ediyorsanız, onları plastik bir poşete koyun ve yatmadan bir saat önce (hatta birkaç dakika) buzdolabınıza atın. Elbette vücut ısınız onları ısıtacaktır, ancak başta serin bir tabana sahip olmak en azından daha hızlı uyumanıza yardımcı olabilir.

9. NANE EN YAKIN ARKADAŞIMIZ

Nanedeki mentol serin hissetmemizi sağlar, bunu sıcak günlerde kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Uzmanlar, biraz nane çayı demlemeyi ve buzdolabına koymayı öneriyorlar; çay soğuduğunda, bir şişeye koyabilir ve sıcaklıklar arttıkça kendinize sprey yapabilirsiniz.

10. KLİMASIZ SERİNLEMEK İÇİN SALONUNUZDA BİR BAHÇE YARATIN

Yazın serinlemeyen bir eve uzun vadeli bir çözüm: Doğuya ve batıya bakan pencerelerin önünde bir çardağa tırmanabilen ağaçlar, uzun çalılar veya bitkiler dikin. Evlerde istenmeyen sıcak havadan pencerelerden ve tavan pencerelerinden içeri giren doğrudan güneş ışığı sorumludur, bu nedenle engellenmesi çok büyük bir yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2020-08-20

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir