BALIK YÜZLERİ

Fotoğrafçı Atsushi Morioka’nın “Uozura” (“balık suratı”), görünüşe göre dünyanın balık yüzleri odaklı ilk fotoğraf kitabı. Morioka basın açıklamasında, “Bazı balıkları yakından fotoğrafladığımda şaşırtıcı derecede kızgın yüzler görüyordum. Gözlerinin üzerindeki desenler bazen kaşlara benziyordu ve kaşları, sevimli görünümleriyle tezat oluşturuyordu. Bazı balıklar daha önce gördüğünüz “belirli birine” benziyor ve hatta sizinle konuşmak istiyor gibi görünüyor. ” diyerek Uozura’nın ortaya çıkış hikayesini anlattı. Atsushi Morioka, balık yüzlerinin yakın çekim fotoğraflarını çekmeye ve bunları sosyal medyada paylaşmaya başladı, burada görseller hızla viral oldu.

Morioka’nın evinin neredeyse tamamı 6 dev akvaryumuna koyduğu fotojenik model balıklarıyla dolu. Evini bir çeşit balık rehabilitasyon merkezine çeviren Morioka özellikle yaralı ve hasta balıkları mağazalardan toplayıp, sağlıklarına kavuşturuyor. Geçen sene “Swim bladder disorder” yüzünden sadece akvaryumun dibine çöküp kıpırdamayan özürlü balıklar için bir çeşit tekerlikli sandalye/can simidi yapıp çoğunu sağlıklarına kavuşturdu ve balıklar tekrar yüzmeye başladılar. Bu tarifi diğer balık severlerle paylaştı ve sayesinde pek çok sakat balık tekrar yüzmeye başladı.

Morioka balıkların “morallerinin iyi olduğu” mükemmel anı bekliyor ve sonra onları mümkün olan en iyi durumda yakalamaya çalışıyor. Her çekim için en fazla 2 dakika ayırmayı özen gösteriyor. Süre uzarsa fotojenik ama nazlı modelleri sinirleniyor ve poz vermeyi bırakıyorlarmış.

Atsushi’nin instagram hesabına baktığınızda tüm hayatının balıklar üzerine kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Hamster ve kedilere de özel bir düşkünlüğü bulunuyor. Aynalara bakmaya doyamayan afacan bir kedisi var. Gözü hep balıklarda ama Atsushi’nin onları çok sevdiğini bildiği için bugüne kadar tek bir balığa bile zarar vermemiş.

Yukarıdaki fotoğrafta biraz niyeti bozmuş sanki.

Atsushi boş zaman bulduğunda arkadaşlarını kırmayıp onların hayvanlarıyla özel fotoğraf çekimleri düzenlemeyi de ihmal etmiyor.

Tabii balıkları, kedisi ve iki adet sevimli hamsterından zaman kalırsa.

Bütün bu hamsterlar, kedi ve balıklar nasıl barış içinde yaşıyor ben tam olarak anlamasam da herhalde o evde herkes birbirine bir şekilde alışmış.

Atsushi Morioka’nın Ağustos ayında çıkan yeni kitabı Uozura’dan (balık yüzleri) en sevimli 25 fotoğrafı sizler için seçtik:

1.

BALIK YÜZLERİ

2.

BALIK YÜZLERİ

3.

BALIK YÜZLERİ

4.

BALIK YÜZLERİ

5.

BALIK YÜZLERİ

6.

BALIK YÜZLERİ

7.

BALIK YÜZLERİ


Sayfalar: 1 2 3

2020-08-30

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir