Microsoft Hayatını Kaybedenler İletişim

Yanlış okumadınız, geçtiğimiz günlerde Microsoft şirketi hayatını kaybedenler ile iletişim yolunda ilk patentini aldı. Şirket ölen kişilerin kişisel bilgilerini, bir chatbot yapmak için kullanmasına izin veren bir patent aldı. Patent, “görüntüler, sosyal medya gönderileri ve elektronik mesajlara” ulaşan şirketin bir bot oluşturmayı amaçladığını belirtiyor. Microsoft şirketi görüntüler ve video verileri aracılığıyla belirli kişilerin 2D veya 3D modellerini yaratmayı planlıyor.

Gelecekte vefat etmiş birinin simülasyonuyla konuşabileceğiniz fikri aslında çok yeni bir fikir değil. Bazılarımız genç bir kadının ölen sevgilisinden bir chatbot oluşturmak istediği Black Mirror dizisinin “Be Right Back” bölümünü hatırlarız. Bölümde veri toplamak için bir şirket kullanılıyor. Daha önce de diğer teknoloji şirketleri, vefat edenleri yeniden yaratmak amacıyla dijital verileri kullanmaya çalıştı.

Teknoloji şirketi Luka’nın kurucu ortağı Eugenia Kuyda, bir trafik kazasında hayatını kaybeden arkadaşı Roman Mazurenko’nun konuşma tarzını taklit eden bir sohbet robotu oluşturmak istedi. Bunun için kendisi ve arkadaşı arasındaki 8000 satırlık kısa mesaj geçmişini kullandı.

Microsoft Hayatını Kaybedenler İletişim

Kuyda, bu teknoloji ile ilgili “Bu sadece bir yıl önce mümkün değildi ve çok yakın gelecekte çok daha fazlasını yapabileceğiz” dedi. Ancak diğer aile üyeleri chatbot ile iletişim kurmanın zor olduğunu belirtti. Mazurenko’nun babası, “Evet, Roman’ın tüm cümleleri ve yazışmaları var. Ama şimdilik bir programın yanıtını okumak zor. Bazen yanlış cevap veriyor ” dedi .

Görünüşe göre, birinin karbon ayak izi ne kadar büyükse, kişiliği de yapay zeka tarafından o kadar doğru şekilde tasvir edilecektir.

Hayatını kaybeden kişinin dijital görüntüsünü yeniden oluşturmak için bir çok veri hesaba dahil ediliyor. Görüntüler, ses verileri, sosyal medya gönderileri ve her türden elektronik mesaj kullanılıyor. Yaşayan insanlar ve bu yeni dijital varyantlar arasındaki iletişim, sesli komut hizmetleri aracılığıyla etkinleşecek.

Peki ya siz? Hiç bunun gibi bir teknolojiyi kullanmayı düşünür müydünüz? Yoksa bu bir bilim kurgu filmi olarak kalmasını tercih ettiğiniz bir şey mi?

“Microsoft Hayatını Kaybedenler ile İletişim Yolunda İlk Patentini Aldı” yazımızı beğendiyseniz:

“Revue Haber Bülteni Platformunu Twitter Satın Aldı”

“Kripto Para Nedir? Kripto Para Birimleri Nelerdir?”

“Samsung Exynos 2100 Tanıtıldı”

“WhatsApp, BiP, Telegram Hangisi Daha Güvenli?”


2021-02-02

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir