İçindekiler

Kripto para, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen, güçlü kriptografiye sahip sanal bir hesap defteri kullanan, dijital bir para birimidir. Kripto para birimleri bir çok çeşide ayrılır.

Kullanımda Olan Kripto Para Birimleri

Dijital para birimleri, bir değişim ve yatırım aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Birçok farklı kripto para birimi türü vardır. Bunlardan en çok kullanılan türleri sizler için derledik.

1. Bitcoin (BTC)

kripto para nedir

En çok bilinen kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin, ilk ve orijinal kripto para birimi olarak kabul edilir. 2009 yılında açık kaynaklı bir yazılım olarak oluşturuldu. Bu dijital para birimini oluşturan sistemin yazarı takma adı olan Satoshi Nakamoto adıyla biliniyor.

Bitcoin nasıl çalışır?

Blockchain adında bir teknoloji kullanan Bitcoin, kullanıcılar arası şeffaf işlemler yapılmasına olanak tanır. Tüm kullanıcılar bu işlemleri görebilir; ancak, blok zinciri içindeki algoritma aracılığıyla güven altına alınırlar. İşlemi herkes görebilirken, yalnızca o Bitcoin’in sahibi, her bir sahibe verilen “özel anahtar” ile şifresini çözebilir.

Bir bankanın aksine, Bitcoin’de merkezi bir otorite figürü yoktur. Bitcoin kullanıcıları, anonim işlemlerin dünya çapında gerçekleşmesine izin veren para gönderme ve alma işlemlerini kontrol eder.

2.Litecoin (LTC)

kripto para nedir

Litecoin, Bitcoin’e alternatif olarak 2011 yılında piyasaya sürüldü. Diğer kripto para birimleri gibi, Litecoin de tamamen merkezi olmayan açık kaynaklı, küresel bir ödeme ağıdır, yani merkezi otoriteler yoktur.

Bitcoin ve Litecoin arasındaki fark nedir?

Litecoin’in daha hızlı işlem sürelerine sahip olduğuna inanılıyor.
Bitcoin için şimdilik jeton limiti 21 milyon ve Litecoin için ise 84 milyondur.
Farklı algoritmalar üzerinde çalışırlar ve Litecoin’in şifrelenmesi Bitcoin’den farklıdır.

3.Ethereum (ETH)

kripto para nedir

2015 yılında oluşturulan Ethereum, diğerleri gibi, blockchain teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir tür kripto para birimidir. Güncel kuru hepsi gibi değişkendir.

4.Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin’in belirli özelliklerini geliştirmek için oluşturulmuş bir tür dijital para birimidir. Bitcoin Cash, blokların boyutunu artırarak daha fazla işlemin daha hızlı işlenmesini sağlar.

5.Ethereum Classic

kripto para nedir

Ethereum Classic, Ethereum blok zincirinin bir sürümüdür. Benzer bir merkezi olmayan platformda akıllı sözleşmeler yürütülür. Akıllı sözleşmeler, herhangi bir kesinti, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü taraf arayüzü olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi çalışan uygulamalardır. Ethereum gibi, ürün veya hizmetler için kullanıcılara ödeme yapmak için kullanılan “klasik eter” adı verilen bir değer belirteci sağlar.

“Kripto Para Nedir? Kripto Para Birimleri Nelerdir?” yazımızı beğendiyseniz:

“WhatsApp, BiP, Telegram Hangisi Daha Güvenli?”

“TESADÜFEN BULUNAN AMA DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 10 İCAT”

“Samsung Exynos 2100 Tanıtıldı”


2021-01-25

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir