Pandemi boş sokaklar sanatçılar

İçindekiler

Pandemi sürecinde sokak sanatları ve sanatçılar dünyanın her yerindeki boş sokaklar ve binaları süslemeye başladı. Kentsel grafiti aklınıza gelen ilk tip olsa da, sokak sanatı aslında heykellerden ‘yün bombardımanına’ kadar birçok farklı biçimde ortaya çıkıyor ve çok çeşitli ortamlarda bulunuyor. Sanatçıların motivasyonu, mahallelerini renklendirmekten, politik mesajlar vermeye kadar uzanıyor. Ancak amaçları ne olursa olsun, üretilen sanat ilham verici. Özellikle sokakların boş kaldığı bu dönemlerde sokak sanatına nefes verenleri sizler için derledik… Tanıdığınız ve takip ettiğiniz isimler kadar görece bilinmeyen yeni isimleri de radarınıza alacak bir harman işlemeye çalıştık.

Rasmus Balstrøm

Kendi kendini yetiştiren Kopenhag lı sanatçı Rasmus Balstrøm, bu yıl Los Angeles’tayken bunu “hızlı bir Corona çalışması” olarak resmetti. “Güvende kalın” mesajıyla Instagram’da eseri paylaşırken: “Ülkeden kaçmak zorunda kalmadan önce nihayet resim yapmak ne büyük bir zevk” dedi.

Pandemi boş sokaklar sanatçılar

Koh Hooi San (Caryn Koh)

Caryn önceleri tıp alanında çalışan Malezyalı genç bir sanatçı. Özellikle pandemi sürecindeki izolasyon ve yalnızlık hislerini tasvir ettiği dev çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Pandemi boş sokaklar sanatçılar

Banksy

Farkındayız bu resim tam olarak sokakta yaratılmış bir eser değil. Ama sokak sanatı dediğimizde Banksy i anmadan geçemeyiz. Hepimiz gibi oda karantina günlerini evinde geçiriyordu. “Karım evden çalışmaya geçiş yaptığımdan beri benden nefret ediyor” başlığıyla, Bansky bu parçayı banyosundan yayınladı. O da hepimiz gibi evden çalışarak bizden biri oldu. Mesajı ise açık: “Yaratıcılık ve sanat için illa sokağa çıkmamız gerekmez ama umarım kısa süre sonra çıkabiliriz.”

Cryptik

Los Angeles çıkışlı sanatçı Cryptik, sokak sanatına getirdiği kaligrafi yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Eserlerinin çoğu, hat sanatında ve doğu mimarisinde bulunan karmaşık geometrik desenlerin yankıları ile eski kutsal metinlere ve doğu felsefesine dayanmaktadır. Hepsi, antik ve modernin mükemmel bir karışımını oluşturan, benzersiz bir sokak sanatı dokunuşuyla işlenmiş. Amacı, insanlığın daha fazla farkındalık ve anlayışa doğru gelişmesine yardımcı olmak. Tarz olarak Cryptik uzun zamandır severek takip ettiğim bir sanatçı

Pandemi boş sokaklar sanatçılar
Pandemi boş sokaklar sanatçılar

Reskate Studio

Barselona çıkışlı Reskate Studio’nun Harreman Projesi, gizli derinliklere sahip sokak sanatı yaratmak için karanlıkta parlayan (glow in the dark) boya kullanıyor. Serideki her bir sanat eseri, gündüz saatlerinde bir görüntüyü gösterirken, bir diğeri hava karardığında ortaya çıkıyor. Stüdyonun web sitesinde “Amaç, yeni ışıklar yerleştirerek şehirlerin karanlık köşelerini aydınlatmaya çalışmaktır.” Bu parça Asombrar, 2015 yılında Fisart Romanya için oluşturuldu.

Mademoiselle Maurice

Mademoiselle Maurice in Berlin Modern sanat müzesinin açılışı için yarattığı 3 boyutlu kuşlara bayıldık. Fukuşima’daki şiddetli deprem, tsunami ve nükleer felakete tanık olduğu bir yıllık gezisinden dönen Matmazel Maurice, Japon halkına bir şeyler adamak istedi. Fransa’ya döndüğünde origamiden kentsel sanat eserleri yaratmaya başladı. Kısa süre sonra Louis Vuitton ve Issey Miyake gibi markaların yanı sıra ABD, Meksika, Vietnam ve Singapur’daki projelerle işbirliği yaptı.

See No Evil

Banksy’nin memleketi ve sokak sanatının merkezi olan Bristol, iki yaz boyunca Avrupa’nın gördüğü en büyük sokak sanatı kutlamalarından birine ev sahipliği yaptı. Efsanevi sokak sanatçısı Inkie ve Team Love tarafından düzenlenen, See No Evil’in misyonu, şehrin en kasvetli caddelerinden birini sanat eserine dönüştürme misyonuydu. Bristol şehir merkezinde bulunan Nelson Caddesi çirkin, gri bir yürüyüş yoluydu. New York’tan Tats Cru ve LA’den El Mac de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından sanatçılar, ona hayat vermek için kolları sıvadılar ve sonuç…

Guerrilla Gardeners

Bu proje, gerilla bahçıvanların sokaklarımızı daha yeşil bir yer haline getirme çabalarının sonucu. Guerrilla Gardening’in arkasındaki ekip, dikimlerin Londra’dan Beyrut’a kadar birçok şehirlerde gerçekleştirilmesiyle küresel bir fenomen haline geldiler. Geceleri çalışan ekip, beton ormanların içinde yeşil vahalar yaratmayı hedefliyor.

Vj Suave

Vj Suave, Brezilyalı sanatçı Ygor Marotta ve Arjantin’den Cecilia Soloaga’nın ortak bir çalışmaları. İkili, karakter çizimi, animasyon ve projeksiyonun bir karışımını kullanarak canlı görsel performanslar yaratıyor. Videoda bir dizi karmaşık tasarım ve hayat bulmuş halde sokaklarda yürüyen renkli karakterler gösteriliyor. Gerçekten eşsiz bir sokak sanatı etkinliği.

The Glue Society

Avustralya’daki Tamarara sahilinde havalar geçen yaz o kadar sıcaktı ki bu dondurma kamyonu bile eridi! Tabii, aslında bu The Glue Society’deki sanatçılar tarafından yaratılan harika bir sokak sanatı heykeli.

DALeast

Çin doğumlu DALeast, kendine özgü 3 boyutlu sokak sanatı tekniği ile tüm dünyadaki sokakları süslemeye başladı bile. DALeast, bükülmüş metalden yapılmış gibi görünen hayvanları büyük bir incelikle işleyebiliyor.. Parçalarını gördüğünüz anda hemen kendisini tanırsınız.

“Pandemi Sürecinde Boş Kalan Sokaklar ve Sanatçılar” yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atın…

“Kore’li İllüstratör Jyundee Jenny ve Yeniden Yarattığı Bilindik Simalar”

“Sosyal Medyayı Sallayan Tasarım ve Sanat Fenomeni: #ToonMe Challenge”


2020-12-26

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir