Hamilelik döneminde sağlığınızı koruyabilmek için düzenli bir beslenme şarttır. Gebelik döneminizde ayva tüketimi, vücudunuzun ihtiyacı olan mineral veya vitaminlerin alınmasını sağlar. Böylelikle hamilelikte ayvanın faydaları sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlar.

hamilelikte ayvanın faydaları

Hamilelikte Ayvanın Faydaları

Hamilelik döneminde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamini bulunduran ayva, vücudunuzdaki mikrop veya toksinlere karşı koruma görevi görür. Ayrıca kış mevsimindeki grip ve nezle gibi hastalıklardan da koruyan ayva, lif değeri oldukça yüksek bir besin kaynağıdır. Düzenli ayva tüketimi sindirim sisteminin de sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanında ishal gibi durumların da oluşumunu engellemektedir.

Hamilelerde özellikle de tansiyon rahatsızlığınız bulunuyorsa ayva tüketimi çok sağlıklıdır. Zengin potasyum değerlerine sahip olan ayva günde 1 adet tüketildiği takdirde vücudun tansiyon dengesinin oluşması sağlanır. Ayrıca yine günde 1 adet tüketilen ayva, böbreklerdeki taş oluşumunu da önleyerek böbreklerin sağlıklı olarak çalışmasını sağlar.

Hamilelik döneminde tehlikeli bir durum olabilecek rahatsızlıklardan birisi de kansızlıktır. Bu dönemde kan sayımızın normal değerlerde olması için ayva tüketimi oldukça önemlidir.

Antioksidan içeriğe sahip olan ayva vücudun kolesterol dengesini sağlıklı bir seviyeye getirir. Günde 1 bardak kadar ayva hoşafı tüketilmesi kolay bir doğum yapmak için yardımcı bir etkendir.

Hamilelik döneminde kilo alındığı için eklemlerde bazı ağrılar oluşur. Ayva, bu ağrılar için çok faydalıdır.

Hamilelik döneminde ayva birçok rahatsızlığa karşı vücudunuzu korur. Bunlardan birisi de ciltte oluşan çatlaklardır. Bu dönemde oluşabilecek çatlak veya sivilce gibi rahatsızlıkları da ayva yardımı ile atlatabilirsiniz. Bunun için 1 fincan ılık suya koyacağınız 1 adet ayvadan çıkan çekirdekleri ağzı kapalı bir kapta 1 gün bekletin. Daha sonra vücudunuzda oluşan çatlaklara sürerek hızlı bir şekilde iyileşmelerini sağlayabilirsiniz.

Hamileliğin yanı sıra;
kalp rahatsızlıkları,
uykusuzluk nedeniyle göz altı torbaları,
idrar sorunları,
nezle , girip veya soğuk algınlığı gibi kış mevsimi rahatsızlıkları,
halsizlik için düzenli bir şekilde ayva tüketilmelidir.

“Hamilelikte Ayvanın Faydaları” yazımızı beğendiyseniz:

“Uykuda Kilo Vermek mi? Size Uykuda Kilo Verdirecek 9 İpucu”

“Yanığa Ne İyi Gelir?”

“Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir”


2021-01-26

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir