Uykuda Kilo Vermek

İçindekiler

Uykuda kilo vermek mi? Hepimiz düzenli egzersiz yapmanın kilo vermek için en etkili yol olduğu konusunda hemfikirizdir.

Yine de gelin kendimize dürüstçe şu soruyu soralım. Her gün egzersiz yapabiliyor muyuz? Çoğunluğun sesi olarak cevap veriyorum : Hayır. 

Peki düzenli olarak her gün uyuyor muyuz? Evet. 

Peki her gün düzenli olarak itinayla yaptığınız uyuma eyleminin size kilo verdireceğini söylesek bize inanır mıydınız?

Evdemisin olarak, size rahat yataklarınızda uyurken, vücudunuzun aktif bir şekilde kilo vermeye devam etmesinin 9 harika yolunu sunmaktan gurur duyarız.

1. Yatmadan önce Protein Shake için

Yatmadan önce içeceğiniz yaklaşık 30 gram protein içeren bir shake, vücudun yaktığı kalori miktarını artırmaya yardımcı olur.

Proteinin ayrıca kas onarımına da yardımcı olduğunu biliyoruz. Vücudunuzun kas oranı ne kadar artarsa, uyurken o kadar çok kalori yakarsınız.

2. Çıplak uyuyun

Uykuda Kilo Vermek

Çoğu kişi çıplak uyumayı tercih etmese de çıplak uyumanın vücuda birçok faydası var. Uyurken vücut ısısını düşük tutmak, vücudumuzdaki iyi yağların salınımını arttırır. Kahverengi yağ olarak da bilinen bu iyi yağlar kalori yakımını hızlandırmaktadır.

3. Tamamen karanlıkta uyuyun

Tüm ışıkları ve ışık kaynaklarını kapatıp tamamen karanlıkta uyumak sadece vücudunuzun melatonin hormonu salgılamasına yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda kahverengi yağ üretmesini de sağlar. 

4. Evin ısısını düşürün

Sizi hasta etmeyecek kadar serin bir ortamda uyumak, özellikle sizi sıcak tutmak için itinayla büyümüş karın yağlarınızın yakımına yardımcı olur. Yapılan bir araştırma ortalama 18 derecede uyuyan kişilerin, uykularında, diğerlerine oranla 75 kalori fazla yaktığı görülmüştür.

5. Yatak odanızdaki elektronik herşeyi kapatın.

Uykuda Kilo Vermek

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, tabletler ve akıllı telefonlar tarafından yayılan kısa dalga boylu mavi ışığın, vücudun uykuya yardımcı hormonu olan melatonin üretimini engellediğini ortaya koydu. Melatoninin vücuttaki kalori yakımını hızlandıran kahverengi yağ üretimine etkisinden önceki maddelerde bahsetmiştik.

6. Gece egzersiz yapmayın.

Egzersiz, vücudunuzu uyandırır derin ve iyi bir uyku çekmenizi zorlaştırır. Egzersizlerinizi sabah saatlerine planlayın. Sabah egzersizi vücudunuzu doğru zamanda uyandırır ve tüm gün enerjik kalmasını sağlar. Eğer sabah egzersiz yapma imkanınız yoksa gece yapacağınız egzersizin yatmadan en az dört saat öncesine denk gelmesi gerekiyor.

7. Yatma zamanınızı belirleyin

Hepimiz yeterli süre uyumanın sağlığımız için çok önemli olduğunu kabul ediyoruz. Ama yine de iş yatak odasına gidip yatmaya geldiğinde, izlediğimiz televizyon, bilgisayarımız, telefonumuz, diziler ve daha sayabileceğimiz birçok şey uykumuzla aramıza giriyor. Her gece düzenli yapılan 7-8 saatlik uyku, vücudun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda uykusunu almış insanların, daha az uyuyanlara kıyasla yemek yedikten sonra %20 daha fazla kalori yaktığı ortaya çıktı.

8. Uyumadan en az 3 saat önce alkolle vedalaşın.

Uykuda Kilo Vermek

Yatma vaktine yakın alkol almak, uykunuz sırasında vücudunuzun alkolü metabolize etmesine neden olur. Yani, vücudun en çok kalori yaktığı zaman olan REM durumuna ulaşmasını engeller. Akşam yemeğinde içeceğiniz bir kadeh şarap sorun değil, ancak yatmadan üç saat önce alkol almayı bırakmayı unutmayın.

9.Akşam yemeğini hafif yiyin.

Akşam yemeğini nispeten hafif yediğiniz günlerde daha rahat uyuduğunuzu mutlaka farketmişsinizdir. Derin uyku sırasında beynimiz bir büyüme hormonu salgılar. Eğer ağır sağlıksız yiyecekler tercih ederseniz ve gece geç saatte yemek yerseniz, büyüme hormonu sisteminizdeki yiyecekleri yakıt yerine yağ olarak depolar.

“Uykuda Kilo Vermek mi? Size Uykuda Kilo Verdirecek 9 İpucu” yazımızı beğendiyseniz:

“Papatya Çayının Faydaları”

“Propolis Nedir ve Nasıl Kullanılır?”


2021-01-19

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir