Z kuşağı

Halk arasında Zoomers olarak da bilinen Z kuşağı, Y kuşağından sonra gelen, doğum yıllarına göre ayrılmış olan kuşaklardan biridir. Araştırmacılar veya popüler medya Z kuşağını 90’ların ortasından 2010’ların başlarına kadar olan tarihlerde doğanlar olarak kabul ediyor. Z kuşağının üyeleri genellikle X kuşağının çocuklarıdır.

İnternetin ortaya çıkmasından önceki dönemleri bilmiyorlar. Genç yaşta taşınabilir dijital teknolojiye sahip olan ilk sosyal nesil bu son kuşağın üyeleridir. Bu nedenle “dijital yerliler” olarak da adlandırılırlar. Önceki nesillerle karşılaştırıldığında, gelişmiş ülkelerdeki Z Kuşağı üyeleri iyi huylu, çekimser ve riskten kaçınma eğilimindedir. Yaşlarında seleflerinden daha yavaş yaşama eğilimindedirler, daha düşük ergen gebelik oranlarına sahiptirler veya daha az alkol tüketirler. Günümüzde bu gençler, akademik performans veya iş beklentileriyle daha fazla ilgileniyorlar. Öte yandan, ergenler arasında cinsel iletişim yaygınlığı artmış olsa da, bunun sonuçları henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

İnsanlar yaşlanır, doğum günleri aynı kalır

Nesilleri veya kuşakları etiketlerken en çok kafa karışıklığının sebebi yaşlarıdır. Kuşaklar, kişinin bulunduğu yaşa göre değil, doğum yıllarına göre tanımlanır. Nedeni basit, nesiller gruplar halinde yaşlanır. Milenyalleri kolej çocukları (18 – 22) olarak düşünüyorsak, bir nesli değil, hayattaki bir aşamayı düşünüyoruz. Y kuşağı artık üniversiteden çıkmış durumda ve bu yaşam evresine Z kuşağı hakim. 1998’de 18 yaşına giren X Kuşağı üyesi şimdi 40 yaşın üzerinde. Yaşınız ne olursa olsun, her zaman doğduğunuz nesle veya kuşağa ait olacaksınız.

Z kuşağı

Yaşa göre dağılım şu şekildedir:

Baby Boomers: Baby boomerlar 1946 ile 1964 arasında doğdu. Şu anda 57-75 yaşları arasında

X kuşağı: X kuşağı 1965 ile 1979/80 arasında doğdu ve şu anda 41-56 yaşları arasında

Y kuşağı: Y kuşağı veya Milenyaller, 1981 ve 1994 arasında doğdu. Şu anda 25 ila 40 yaşları arasındadırlar

Z kuşağı: Z kuşağı, 1997 ile 2012 arasında doğan en yeni nesildir. Şu anda 6 ila 24 yaşları arasındadırlar.

Gerçekçi olarak, Z kuşağı ismi gezegendeki en genç insanlar için bir yer tutucu niteliğindedir. Ergenliği terk ettikçe veya yetişkin kimliklerine doğru olgunlaştıkça bu ismin dönüşme olasılığı yüksektir.

“Z Kuşağı Kimlere Denir? Özellikleri Nelerdir?” yazımızı beğendiyseniz:

“Revue Haber Bülteni Platformunu Twitter Satın Aldı”

“Yıpranmış Eller İçin Doğal El Bakımı Kürleri”

“Zeytin Yaprağı Çayı Nedir ve Ne İçin Tüketilir?”


2021-01-30

Bir cevap yazın

No apps configured. Please contact your administrator.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir